29.2 C
Pristina
Thursday, July 18, 2024

Rrëfimi i BIažević: Në Prishtinë më çuan tre “banditë”, më thanë se e kishin dhënë besën

- Advertisement -

Ish -futbollisti Miroslav “Ćiro” Blažević që më vonë gjatë karrierës së tij u njoh me nofkën “Trajneri i të gjithë trajnerëve”, ka vdekur sot në moshën 87 vjeçare në Zagreb. Ai kohë më parë  ka rrëfyer diçka interesante për momentin e transferimit në Klubin e Prishtinës, në vitin 1986. Në një intervistë të dhënë para tre vitesh në një medium në gjuhën serbe,  Blažević thotë se fillimisht e kishin kontaktuar tre persona.

- Advertisement -

“Unë as që e njihja Prishtinën, por erdhën tre zotërinj, ishin “banditë” të vërtetë, dhe thanë se e kishin dhënë besën se do të më çonin në Prishtinë. E di se çfarë është besa, por nuk i mora menjëherë seriozisht. Këmbëngulja dhe siguria e tyre se vetëm unë mund t’i ndihmoja të evitonin rënien nga liga, më futi në disa dyshime. Por në fund  pranova dhe nuk u pendova” kishte rrëfyer ai.

Por, kush ishin këta persona?

- Advertisement -

“Nga klubi nga klubi. Ndoshta nga klubi. Por edhe nga Komiteti. Asokohe Komiteti ishte kryesori” ka shpjeguar trajneri i famshëm.

Kroati Blažević gjatë karrierës së tij ka udhëhequr shumë klube dhe reprezentacione. Kulmin e suksesit të tij e kishte arritur me kombëtaren kroate në Botërorin e vitit 1998 kur Kroacia ishte radhitur e treta në botë.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -