8.6 C
Pristina
E diel, 4 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Raporti/ Izraeli i siguroi Ukrainës inteligjencë për të rrëzuar dronët e prodhuar nga Irani

Ukraina ka rrëzuar dronët iranianë të furnizuar Rusisë dhe këtë po e bën me ndihmën e inteligjencës izraelite, sipas një raporti në New York Times.

Gazeta nuk specifikoi se çfarë informacioni iu ofrua autoriteteve ukrainase.

- Advertisement -

Pas një sulmi me dron në Kiev, ministri i jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba thuhet se i bëri thirrje Izraelit për armë të mbrojtjes ajrore.

Megjithëse ministri i mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz refuzoi të ofrojë armë – kryesisht për shkak se Izraeli varet nga bashkëpunimi rus për forcat e tij ajrore për të kryer bastisje në Siri – ai tha se do të siguronte sisteme paralajmërimi të hershëm.

Ndërkohë, Ukrinform raportoi se forcat ajrore të Izraelit goditën një fabrikë në Siri ku po prodhoheshin dronët iranianë.

- Advertisement -

Rusia dyshohet se ka përdorur drone iraniane për të goditur objektivat në të gjithë Ukrainën.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -