19.3 C
Pristina
Thursday, August 18, 2022
- Advertisement -

Raportet e trekëndëshit SHBA-Kinë-Tajvan, çfarë duhet të dini për vizitën e PeIosit në Taipei

Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi ‘zbarkoi’ në Tajvan të martën në mbrëmje, duke shënuar një shfaqje të rëndësishme mbështetjeje për Tajvanin, pavarësisht kërcënimeve të Kinës për hakmarrje, shkruan CNN.

Është hera e parë që një kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA-së viziton Tajvanin në 25 vjet. Udhëtimi i saj vjen në një pikë të ulët në marrëdhëniet SHBA-Kinë dhe pavarësisht paralajmërimeve nga administrata Biden kundër një ndalese në Tajvan.

- Advertisement -

Pelosi, një kritike e drejtpërdrejtë e Pekinit, ka thënë më parë se është e rëndësishme që SHBA të tregojnë mbështetje për Tajvanin.

Kina ka kritikuar vizitën. Në një deklaratë pas mbërritjes së Pelosit, Ministria e Jashtme e Kinës tha se udhëtimi do të kishte “një ndikim të rëndë në themelin politik të marrëdhënieve Kinë-SHBA”.

“Kina patjetër do të marrë të gjitha masat e nevojshme për të mbrojtur me vendosmëri sovranitetin dhe integritetin e saj territorial në përgjigje të vizitës së kryeparlamentarit amerikan”, thuhet në deklaratë.

- Advertisement -

Një zëdhënës i Ministrisë së Mbrojtjes së Kinës tha se Ushtria Çlirimtare Popullore është “në gatishmëri të lartë” dhe do të nisë “një seri operacionesh ushtarake të synuara për të kundërshtuar situatën, për të mbrojtur me vendosmëri sovranitetin kombëtar dhe integritetin territorial dhe për të penguar me vendosmëri ndërhyrjen e forcave të jashtme dhe Skemat secesioniste të “pavarësisë së Tajvanit”.

Përpara vizitës, zyrtarët amerikanë ishin të shqetësuar se Kina mund të përgjigjej ushtarakisht, duke shkaktuar potencialisht krizën më të keqe të ndërsjellë në dekada. Javën e kaluar, Ministria e Mbrojtjes e Kinës paralajmëroi: “Nëse SHBA këmbëngul të ndjekë rrugën e vet, ushtria kineze nuk do të rrijë kurrë duarkryq.”

Tensionet siguruan sfondin për një telefonatë të gjatë midis presidentit amerikan Joe Biden dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping të enjten, në të cilën Xi paralajmëroi SHBA-në të mos “luajë me zjarrin” për çështjen e Tajvanit. Asnjëra palë nuk konfirmoi menjëherë nëse planet e raportuara të Pelosit ishin diskutuar, megjithëse një zyrtar amerikan më vonë konfirmoi se ato ishin. Përgatitja për thirrjen parapriu raportet e udhëtimit.

- Advertisement -

Pse Pekini është i zemëruar për vizitën e Pelosit?

Partia Komuniste në pushtet e Kinës pretendon demokracinë e vetëqeverisur të Tajvanit si territorin e saj – pavarësisht se nuk e ka qeverisur kurrë atë – dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës për të “ribashkuar” ishullin me territorin kinez.

Për dekada të tëra, Pekini ka kërkuar të izolojë Taipein në skenën botërore, nga përplasja me aleatët e tij diplomatikë deri te bllokimi i tij për t’u bashkuar me organizatat ndërkombëtare.

Çdo lëvizje që duket se i jep Tajvanit një ndjenjë legjitimiteti ndërkombëtar, kundërshtohet fuqishëm nga Kina. Dhe në sytë e Pekinit, vizitat e profilit të lartë jashtë shtetit nga zyrtarët tajvanezë, apo vizitat e zyrtarëve të huaj në Tajvan, do ta bëjnë pikërisht këtë.

Në vitin 1995, një vizitë e presidentit të atëhershëm të Tajvanit Lee Teng-hui në Shtetet e Bashkuara shkaktoi një krizë të madhe në ngushticën e Tajvanit. E acaruar nga vizita, Kina lëshoi ​​raketa në ujërat përreth Tajvanit dhe kriza përfundoi vetëm pasi SHBA dërgoi dy grupe Iuftarake aeroplanmbajtëse në zonë në një shfaqje të fuqishme mbështetjeje për Taipein.

Vitet e fundit, Tajvani ka marrë një sërë vizitash nga delegacionet amerikane, të përbërë nga zyrtarë dhe ligjvënës të ulur dhe në pension. Kjo ka sjellë reagime të zemëruara nga Kina, duke përfshirë dërgimin e avionëve Iuftarakë në zonën e vetëshpallur të identifikimit të mbrojtjes ajrore të Tajvanit.

Por statusi politik i Pelosit e bën vizitën e saj edhe më provokuese në Pekin. Pelosi është një kritike e Partisë Komuniste Kineze.

Në vitin 1991, Pelosi shpalosi një pankartë në sheshin Tiananmen të Pekinit për të përkujtuar viktimat e masakrës së vitit 1989 të protestuesve pro-demokracisë. Kohët e fundit, ajo ka shprehur mbështetje për protestat pro-demokracisë 2019 në Hong Kong.

Pse udhëtimi po nxit tensionet SHBA-Kinë?

Pekini e sheh udhëtimin e Pelosit si një “shkelje serioze” të marrëveshjeve historike SHBA-Kinë që rregullojnë marrëdhëniet e tyre. Uashingtoni e njeh Republikën Popullore të Kinës si qeverinë e vetme legjitime të Kinës, por mban lidhje të ngushta jozyrtare me Tajvanin.

SHBA gjithashtu furnizon Tajvanin me armatim mbrojtës sipas kushteve të Aktit të Marrëdhënieve me Tajvanin prej dekadash, por mbetet qëllimisht e paqartë nëse do ta mbronte Tajvanin në rast të një pushtimi kinez – një politikë e njohur si “paqartësi strategjike”.

Kthimi autoritar i Kinës nën udhëheqjen e Xi dhe rënia e marrëdhënieve me Uashingtonin e kanë tërhequr Tajvanin më afër në orbitën e SHBA. Kjo ka zemëruar Pekinin, i cili ka akuzuar Uashingtonin se “luan me kartën e Tajvanit” për të frenuar ngritjen e Kinës.

Ndërkohë, SHBA ka rritur angazhimin e saj me Tajvanin, duke miratuar shitjet e armëve dhe duke dërguar delegacione në ishull.

Që kur Akti i Udhëtimit në Tajvan u nënshkrua në ligj nga presidenti i atëhershëm i SHBA-së, Donald Trump, në mars 2018, zyrtarët dhe ligjvënësit amerikanë kanë nisur më shumë se 20 udhëtime në ishull. Ligji i vitit 2018 inkurajon vizitat ndërmjet zyrtarëve të SHBA-së dhe Tajvanit në të gjitha nivelet.

A e ka vizituar ndonjëherë Tajvanin një kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve?

Udhëtimi i Pelosit nuk është hera e parë që një kryetar i Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA viziton Tajvanin.

Në 1997, Newt Gingrich vizitoi Taipein vetëm disa ditë pas udhëtimit të tij në Pekin dhe Shangai. Ministria e Jashtme e Kinës kritikoi Gingrich pas vizitës së tij në Tajvan, por përgjigja ishte e kufizuar në retorikë.

Por njëzet e pesë vjet më vonë, Kina është më e fortë, më e fuqishme dhe më e sigurt, dhe udhëheqësi i saj Xi e ka bërë të qartë se Pekini nuk do të tolerojë më asnjë dobësi apo sfidë të perceptuar ndaj interesave të tij.

Po në lidhje me kohën?

Vizita e Pelosit vjen në një kohë të ndjeshme për Kinën. Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve kishte planifikuar më parë të drejtonte një delegacion të Kongresit Amerikan në Tajvan në prill, por e shtyu udhëtimin pasi ajo rezultoi pozitive për Covid-19.

Ushtria kineze festoi përvjetorin e saj të themelimit më 1 gusht, ndërsa Xi, lideri më i fuqishëm i vendit në dekada, po përgatitet të thyejë konventat dhe të kërkojë një mandat të tretë në kongresin e 20-të të Partisë Komuniste këtë vjeshtë.

Në gusht, liderët kinezë pritet të mblidhen gjithashtu në vendpushimin bregdetar të Beidaihe për konklava e tyre vjetore verore, ku diskutojnë lëvizjet e personelit dhe idetë e politikave prapa dyerve të mbyllura.

Ndërsa koha e ndjeshme politikisht mund të shkaktojë një përgjigje më të fortë nga Pekini, disa ekspertë besojnë se kjo mund të nënkuptojë gjithashtu se Partia Komuniste do të dëshironte të siguronte stabilitet dhe të parandalonte që gjërat të dalin jashtë kontrollit.

Si ka reaguar Kina?

Ushtria e Kinës do të nisë stërvitje rreth Tajvanit në përgjigje të vizitës së kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve të SHBA Nancy Pelosi në ishullin e vetëqeverisur dhe do të nisë një seri “operacionesh ushtarake të synuara për të Iuftuar situatën”.

Shqetësimi i vazhdueshëm midis zyrtarëve amerikanë është se llogaritjet e gabuara ose incidentet ose aksidentet e paqëllimshme mund të ndodhin nëse Kina dhe SHBA rritin ndjeshëm operacionet e tyre ajrore dhe detare në rajon.

Por SHBA nuk pret veprime të drejtpërdrejta armiqësore nga Pekini gjatë një vizite të Pelosit. Të paktën pesë zyrtarë të mbrojtjes, duke folur përpara mbërritjes së saj, e përshkruan këtë si një mundësi shumë të largët dhe thanë se Pentagoni dëshiron të shohë uljen e retorikës publike.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -