3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Ramabaja: Takimi mes Thaçit e Putinit u koordinua nga shërbimet serbe e ruse

Sadri Ramabaja, ka shkruar një shkrim të titulluar “Refuzimi i planit gjermano-francez nga serbia — një hap më afër luftës”, ka bërë një akuzë të rëndë ndaj ish-presidentit Hashim Thaçi.

- Advertisement -

Në analizën e tij, Ramabaj akuzon se takimi mes Thaçit dhe Vladimir Putinit, president i Serbisë, ishte koordinuar nga shërbimet serbe e ruse.

Duket se takimi i Thaçit me Putinin (2018), i koordinuar qartë nga shërbimet serbe e ruse, do të shënonte kthesën e madhe në diplomacinë amerikane. Krijimi i një alibie reale që do t’i shërbente Putinit në prag të fillimit të luftës në Ukrainë, duke shfrytëzuar rastin e Kosovës (aneksimin e veriut në shkëmbim të ca katundeve të Preshevës!), do të shërbejë për veprime urgjente nga pala amerikane. Rrjedha e pastajme, është e njohur.”, shkroi ndër të tjera Ramabaja.

- Advertisement -

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -