16.9 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Rama: Nuk duhej të ishte probIem i Kosovës për të ardhur në Open Ballkan, por i Vuçiqit për ta pranuar

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka bërë një deklaratë në lidhje me Ballkanin e Hapur në Bruksel.

Rama ka thënë se qëndrimi për Kosovën nuk e ndan me presidentin e Serbisë, Vuçiq.

“Aleksandari e quajti e ashtuquajtura Kosovë, unë e quaj Kosovë dhe pikë. Por kjo nuk na ndanë. Sikur ta luftonim njëri-tjetrin si do të vazhdonte kjo”, tha Rama.

“Nuk duhet të jetë problem i qeverisë së Kosovës për të ardhur, duhet të kishte qenë problem i presidentit të Serbisë për të pranuar. Ndihem i privilegjuar të punoj me këtë mekanizëm”, deklaroi Edi Rama.

Të fundit
Lajme të lidhura