-3.2 C
Pristina
19 Janar, 2021 - 15:27

Rama në Ankara, ja si e pret Erdogan

- Advertisement -

Pritje shtetërore për kryeministrin Edi Rama në Ankara.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan i ka rezervuar mikut të tij një ceremoni shtetërore në pallatin presidencial.

Pas luajtjes së dy himneve kombëtare, Rama u përshëndet edhe nga ushtarët e pranishëm.


Pas një takimi kokë më kokë, Erdogan dhe Rama do të dalin në një konferencë të përbashkët për shtyp.

Turqia është aleate strategjike e Shqipërisë që pas ardhjes në pushtet të socialistëve në vitin 2013, ndërsa marrëdhëniet mes Ramës dhe Erdogan i kanë tejkaluar ato zyrtare.

Pritje të tilla Erdogan rezervon vetëm për krerët e shteteve dhe jo kryeministrat, por kur bëhet fjalë për “vëllain” e tij protokolli edhe mund të thyhet.

This post was last modified on 2021-01-06 1:31 pm

Të fundit

Të tjera nga rubrika