8.6 C
Pristina
E diel, 4 Dhjetor, 2022
- Advertisement -

Raketa amerikane HIMARS eleminon popin e Putinit në Ukrainë, ai i kishte bër thirrje grave ruse të dërgonin djemtë tyre në Iuftë

Një prift rus, i cili inkurajonte gratë të kishin më shumë foshnje, në mënyrë që të ndiheshin më pak të shqetësuara për dërgimin e djemve të tyre për të Iuftuar në Ukrainë, është eleminuar në fushën e betejës, njoftoi të dielën Kisha Ortodokse Ruse

- Advertisement -

Kryeprifti Mikhail Vasilyev vdiq “gjatë kryerjes së detyrave baritore në zonën e operacionit special ushtarak në Ukrainë në mëngjesin e 6 nëntorit”, tha Kisha Fashiste në një deklaratë.

Vasilyev, 51 vjeç, vdiq nga plagët e marra në copëza e raketës amerikane HIMARS e furnizuar nga SHBA, sipas një postimi në rrjetet sociale nga Divizioni i Sulmimit Ajror të 76-të të Gardës së Trupave Ajrore.

Kryeprifti kishte shërbyer në kishën e Shën Barbara Dëshmorit të Madh dhe të nderuarit Ilya Muromets jashtë Moskës.

- Advertisement -

Vasilyev shërbeu gjithashtu si këshilltar i zyrtarit të lartë të Kishës Ortodokse Ruse, i ngarkuar me bashkëpunimin me Forcat e Armatosura.

Kisha tha në një deklaratë se Vasilyev kishte vizituar disa zona konflikti si pjesë e shërbimit të tij, duke përfshirë Sirinë, Çeçeninë, Kosovën dhe Bosnjën.

Në fund të tetorit, Vasilyev fitoi vëmendjen e medias për një intervistë televizive, ku ai këshilloi gratë ruse të “të jenë të frytshme dhe të shumohen” përballë urdhrave të mobilizimit të Presidentit Vladimir Putin për Iuftën në Ukrainë.

- Advertisement -

Kisha Fashiste Ruse ka mbështetur me zë të lartë Iuftën në Ukrainë nën udhëheqjen e aleatit të Putinit, Patriarkut Kirill, i cili është nën sanksionet britanike dhe kanadeze.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -