10.3C
Pristina
8 Mars, 2021 - 16:00

Qeveria e Serbisë reagon për vizitën e Albin Kurtit dhe Vjosa Osmanit në Mitrovicën e Veriut

I ashtuquajturi Drejtori i Zyrës për Kosovë, Petar Petković, deklaroi sot se Albin Kurti, duke u përpjekur të bëjë një manifestim politik në veri të krahinës, ku ai nuk ka as mbështetës dhe as të mirëpritur, u përpoq të provokonte një incident me të cilin ai dëshironte për të rritur më tej sytë e elektoratit shqiptar.

“Plani i Kurtit dështoi kur populli serb, me një protestë paqësore, e tregoi qartë se ku nuk i takonte,” tha Petkoviç për Tanjug, duke reaguar ndaj përpjekjes së djeshme nga udhëheqësi i “Vetëvendosjes” Albin Kurti për të vizituar Mitrovicën e Veriut, transmeton Indeksonline.

“Incidentet e veprimeve të liderëve politikë shqiptarë që marrin pjesë me vetëdije në konkurrencën ekstremiste, nga përpjekja e Kurtit për të marshuar në veri, deri tek vendosja e tabelave parazgjedhore me imazhin e Ramush Haradinaj në hyrje të fshatit Partesh dhe vendeve të tjera me shumicë serbe, janë arsye më se e mjaftueshme për përfaqësuesit e bashkësisë ndërkombëtare dhe organizatat ndërkombëtare në terren po reagojnë më urgjentisht, ” u shprehë Petkoviç.

Të fundit

Të tjera nga rubrika