2.8 C
Pristina
Tuesday, March 28, 2023

Qëndresa ukrainase për qytezën e vogël po bën jehonë, Rusia dhe Wagner po pësojnë humbje të thella

- Advertisement -

Rekomandime

Oligarku i grupit Wagner paralajmëron se e gjithë vija e frontit mund të shembet mes mungesës së municioneve në betejën për qytetin ukrainas, shkruan The Guardian. Raporton Gazeta Express.

- Advertisement -

Luftimet intensive kanë vazhduar në dhe rreth qytetit lindor të Ukrainës, Bakhmut, ndërsa Kievi dhe Moska në dukje po luftojnë me mungesë municioni dhe me viktima në rritje.

Forcat ukrainase ende kontrollojnë qytetin pavarësisht luftimeve në rrugë, tha nënkryetari i bashkisë së Bakhmut, Oleksandr Marchenko, për BBC Radio 4. Edhe pse forcat ruse po godasin rrugët jashtë qytetit, ato i janë lutur publikisht Moskës për më shumë furnizime. Trupat ukrainase thanë se një grua u vra dhe dy burra u plagosën duke u përpjekur të kalonin një urë të improvizuar të dielën.

Oligarku rus Yevgeny Prigozhin, i cili kontrollon forcën mercenare Wagner që po udhëheq ofensivën ruse në Bakhmut, paralajmëroi të shtunën se nëse njerëzit e tij detyrohen të tërhiqen, kjo mund të çojë në kolapsin e të gjithë vijës së frontit rus.

- Advertisement -

Prigozhin është ankuar se ministria ruse e mbrojtjes nuk po mbështet përpjekjet e Wagner-it për sa i përket njerëzve dhe municioneve.

“Nëse forca private mercenare Wagner tërhiqet nga Bakhmut, i gjithë fronti do të shkërmoqet … deri në kufijtë rusë dhe ndoshta më tej”, tha Prigozhin në një fjalim video të dielën. “Wagneri është çimentoja… Ne po e tërheqim mbi vete të gjithë ushtrinë ukrainase, po i thyejmë dhe i shkatërrojmë”.

Një komandant i lartë ukrainas, Volodymyr Nazarenko, e përshkroi situatën në qytet si “ferr” në një intervistë me Kiev24 të Ukrainës të dielën, por tha se ata kishin stabilizuar vijën e frontit dhe se forcat ruse ishin ende në periferi.

- Advertisement -

Nazarenko tha se forcave ruse u mungonin municionet dhe po bombardonin qytetin në mënyrë kaotike. Por, gjithashtu, forcat ukrainase i thanë BBC-së në shkurt se edhe atyre po mbaronte fuqia e zjarrit.

Forcat ruse tani pushtojnë zona në tre anët e qytetit në lindje, veri dhe jug – dhe ka vetëm një rrugë që lidh qytetin me territorin e kontrolluar nga Ukraina. Megjithatë, instituti me bazë në Uashington, Instituti për Studimin e Luftës, tha se rusët nuk kishin gjasa të ishin në gjendje të rrethonin qytetin shpejt pasi përparimet e tyre ishin ende “të ngadalshme dhe gradual”.

Analistët ushtarakë perëndimorë kanë parashikuar se Ukraina do të urdhërojë një tërheqje taktike nga Bakhmut, për të frenuar humbjet dhe për t’u rigrupuar. Por ushtria ukrainase këmbënguli se ata po qëndronin në vend, me zëdhënësin për lindjen, Serhiy Cherevatyi, duke mohuar të shtunën se ata po planifikonin të tërhiqeshin në një intervistë për CNN.

Nuk është e qartë se deri në çfarë mase Ukraina mendon se mund të lodhë forcat ruse ose nëse është koha për të kryer një tërheqje taktike. Tërheqjet taktike janë operacione të ndërlikuara dhe të fshehta që ka të ngjarë të kushtojnë ende jetë ukrainase. Ai gjithashtu do të vendoste dy qytete të reja të kontrolluara nga ukrainas në perëndim të Bakhmut – Konstantinovka dhe Kramatorsk – në vijën e frontit.

Ka pasur shenja se Ukraina po përgatitet për një tërheqje, me video të shfaqura gjatë javëve të fundit të urave të shkatërruara në anën e kontrolluar nga Ukraina.

Rusia vendosi synimet e saj për të pushtuar qytetin verën e kaluar dhe gradualisht është afruar drejt qytetit. Forcat Wagner të Prigozhin ishin në gjendje të rrisnin përpjekjet e tyre në tetor, pasi rekrutuan mijëra të burgosur rusë me premtimin e lirisë në këmbim të gjashtë muajve të shërbimit.

Mijëra ukrainas dhe rusë janë vrarë dhe plagosur në betejën për Bakhmutin, dhe analistët ushtarakë dhe forcat ukrainase kanë thënë se do të shërbente si një fitore simbolike për Rusinë nëse do ta merrnin qytetin pas një vargu humbjesh vitin e kaluar.

Që nga fillimi i pushtimit të tij në shkallë të plotë në shkurt të vitit 2022, forcat ruse kanë pushtuar territorin në rajonet e Donetskut dhe Luhansk të Ukrainës – të njohura kolektivisht si Donbas – kilometra në të njëjtën kohë, duke e shtyrë rrugën duke goditur zonat me rezervat e tyre më të mëdha të artilerisë.

Videot nga Bakhmut në javën e kaluar tregojnë shumë ndërtesa të djegura, të shembura ose pa dritare. Disa mijëra civilë që ende jetojnë në qytet janë kufizuar në bodrume për muaj të tërë pa ujë të rrjedhshëm, energji elektrike apo gaz.

Qytetet e tjera të përleshura në zonë janë fshirë plotësisht nga harta. Pamjet me dron të publikuara javën e kaluar të Marinka, një qytet që dikur kufizohej me vijën e frontit të vitit 2014 dhe ndodhet në jug të Bakhmut, treguan se qyteti ishte rrënuar.

- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -

Të fundit