fbpx
0.2 C
Pristina
E enjte, 26 Janar, 2023

Putini i tmerruar nga një problem i papritur, lideri rus po i mbijeton sanksioneve, por tregu po “e varros”

Duhet Lexuar

Në fund, a do të jetë tregu përgjegjës për shtypjen e regjimit të Putinit përmes një uljeje drastike të çmimit të naftës ruse dhe jo përpjekjeve për të kufizuar çmimin në nivel ndërkombëtar dhe individual kombëtar?

Duke pasur parasysh se i ashtuquajturi fuçia “Urals grad” (përzierja standarde e naftës ruse) ra në vetëm 37,80 dollarë së fundmi në portin e eksportit të Primorsk në Detin Baltik, ndërsa standardi global i naftës Brent mbeti në 78,57 dollarë, u bë e qartë se diçka po ndodh që nuk mund të shpjegohet me marrëveshjen e anëtarëve të G7 për të ndaluar transportin e naftës ruse në nivel ndërkombëtar nëse ajo blihej me një çmim më të lartë se 60 dollarë.

I ashtuquajturi “Klasa e Urals” përfaqëson deri tani pjesën më të madhe të eksporteve të naftës ruse.

- Advertisement -

Sipas interpretimit të Gregory Brew nga Yale , i cili studion historinë e tregtisë së naftës, rënia e çmimit të naftës ruse ‘Ural’ ishte ndoshta më e ndikuar nga rënia e kërkesës në Kinë. Brew interpreton se kjo rënie e çmimit të naftës ruse nuk është një surprizë e madhe sepse “…pasqyron kushte më të buta në tregun e përgjithshëm”. Ka pasiguri për ekonominë globale dhe për politikën e Kinës për zero-covid”.

Putini dhe bashkëpunëtorët e tij ndoshta janë të tmerruar nga fakti se me gjithë nivelin e tensionit gjeopolitik ndërkombëtar, i cili përndryshe do ta katapulton çmimin e naftës shumë të lartë, ata papritmas kanë një problem me tregun.

Pra, nëse nuk do të ketë rritje të shpejtë të kërkesës për naftën ruse nga Kina dhe India, regjimi i Vladimir Putin do të përballet me një rënie drastike të të ardhurave nga eksporti, gjë që do ta bëjë edhe më të vështirë për ta financimin e luftës në Ukrainë dhe do të shkaktojë një sërë problemesh të brendshme.

- Advertisement -

Të fundit

Deputeti i Bundestagut: Vuçiq ka të drejtë kur thotë se Serbia do të përballet me pasoja nëse nuk bën marrëveshje me Kosovën

Deputeti i Bundestagut, Josip Juratovic, thotë se presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka të drejtë kur thotë se janë të...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -