fbpx
-4.2 C
Pristina
E hënë, 6 Shkurt, 2023

“Putini do të bjerë si Millosheviqi”: Analiza vrastare e Zhizhekut për Rusinë

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Slavoj Žižek, një filozof i famshëm slloven, i tha Radios Evropa e Lirë se nëse presidenti rus Vladimir Putin dështon me agresionin e tij kundër Ukrainës, ai do të pësojë fatin e Slobodan Millosheviçit, i cili humbi pushtetin menjëherë pasi humbi Iuftërat që bëri në vitet 1990.

“Mendoj se Rusia është thellësisht e ndarë. Shumica janë neutrale, por neutraliteti është një rrugë cinike. E njëjta gjë do të ndodhi si me Millosheviqin në Serbi. Ai e humbi pushtetin, jo për shkak të politikave të tij të tmerrshme të spastrimit etnik, por sepse humbi Iuftën. Nëse Putin ia del, do ta bëjë atë edhe më popullor. Nëse jo, atëherë sigurisht, ai do të shpallet një diktator që abuzoi me Rusinë. Pra, nuk jam gati të fajësoj popullin rus si të tillë, t’i etiketoj totalitarë, fashistë. Ata janë diku në mes, si shumica e njerëzve, por tradita e tyre, Kisha Ortodokse, unë pretendoj, është e rrezikshme, beson Zhižek.

Mendimtari slloven iu referua edhe situatës në Ballkan, veçanërisht asaj që po ndodh në Kosovë, dhe bëri një paralele me Rusinë dhe Ukrainën.

- Advertisement -

Ajo që më shqetëson është situata në Bosnje dhe Hercegovinë dhe në veri të Kosovës.

Siç e theksova në artikujt e mi, disa politikanë nga Serbia tashmë po flasin gjuhën e Putinit, duke pretenduar se edhe Kosova duhet të denazizohet.

Dhe tani ideologjia i afrohet çmendurisë. E keni vënë re që tani nuk po flasin vetëm për denazifikimin, por për desatanizimin? Putin është shpallur ekzorcisti kryesor, jo vetëm i Ukrainës, por i gjithë Evropës Perëndimore. Dhe këtu, për mendimin tim, gjërat bëhen shumë shqetësuese” dhe ai iu referua më në detaje retorikës së liderit rus dhe bashkëpunëtorëve të tij:

Slavoj Žižek Foto: EPA-EFE/HAYOUNG JEON

“Unë mendoj se retorika nuk është kurrë vetëm fjalë boshe.” Ideologjia është një forcë materiale e frikshme, mos e nënvlerësoni… Oh, vetëm po flasin… Por kjo që thonë është e tmerrshme. Ju e dini që në një nga fjalimet e tij, Putin nuk përfshiu vetëm vendet baltike, por edhe Finlandën dhe në disa tregues edhe Suedinë”, thekson ai.

- Advertisement -

Në fund, Žižek sheh si “meritën” e Perëndimit për ngritjen e Putinit dhe fajin për atë që po ndodh në Ukrainë.

Unë jam plotësisht kundër Putinit.” Ajo që po përpiqem të them është se, gjatë viteve 1990, në epokën e Presidentit rus Boris Jelcin, marrëveshja e heshtur midis Rusisë dhe Perëndimit ishte që Rusia të njihej zyrtarisht si një superfuqi me kusht që në të vërtetë të mos vepronte si një e tillë. Ishte sikur, ne të trajtonim si një superfuqi, por le të jemi të vërtetë, ju nuk jeni një superfuqi, dhe më pas Putin e theu atë rregull.

Gjithashtu, mendoj se mënyra se si Perëndimi ndikoi në ekonominë e Rusisë në vitet 1990 nuk ishte shumë konstruktive mes rënies ekonomike të viteve të Jelcinit. Rënia ekonomike, mosbesimi në demokraci, korrupsioni, të gjitha këto krijuan kushtet për Putinin. Por mos bëni gabim, Putini është një fatkeqësi globale. Por as ne, Perëndimi, nuk jemi pa mëkate”, thotë Žižek.

- Advertisement -

Të fundit

Si u përhap vala sizmike në të gjithë Evropën pas tërmetit katastrofik në Turqi?

Një tërmet me magnitudë 7.8 të shkallës Rihter goditi Turqinë jugore herët në mëngjes dhe raportet fillestare treguan se...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -