17.8 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022

Putin urdhëron 50 spiunë ‘të fjetur’ në Britani të përgatiten për të goditur Londrën

Vladimir Putin ka urdhëruar deri në 50 agjentë të fjetur në Britani që të përgatiten për të goditur Mbretërinë e Bashkuar.

MI5 beson se lideri rus ka udhëzuar agjentët e fshehtë që të jenë gati për të nisur sulme kibernetike në mes të tensioneve në rritje me Moskën për Iuftën në Ukrainë.

Shefat e inteligjencës kanë frikë se agjentët do të përpiqen gjithashtu të vjedhin informacionin ushtarak dhe të synojnë aktivistët ukrainas dhe disidentët rusë.

Burimet kanë thënë për Mirror se spiunët rusë kanë depërtuar në të gjitha pjesët e shoqërisë britanike, duke përfshirë shkollat ​​​​e larta publike dhe shërbimin civil.

Një burim i lartë i inteligjencës tha: “Duhet të supozojmë se Rusia tani është aktive në të gjitha nivelet e shoqërisë britanike.

“Ata mbledhin të gjitha format e inteligjencës dhe ia kalojnë përsëri Kremlinit përmes mbajtësve.

“Kjo mund të jetë çdo gjë, nga çfarë lloj armatimi po dërgohet në Ukrainë – dhe sa prej saj – deri te veprimet seksuale të liderëve politikë dhe ushtarakë të vendit.”

- Advertisement -

Dhe ish-oficeri i inteligjencës ushtarake, nënkoloneli Philip Ingram, i tha gazetës: “Është e pamundur të vlerësohet me saktësi se sa agjentë rusë ka në Mbretërinë e Bashkuar.

“Sigurisht që ka lloje të ndryshme – oficerë të deklaruar të inteligjencës të njohur si pjesë e misioneve diplomatike ruse, dhe ata që veprojnë nën mbulim duke u përpjekur të rekrutojnë agjentë dhe më pas agjentë të fjetur në të gjitha aspektet e shoqërisë.

“Duke pasur parasysh mbështetjen tonë për Ukrainën, inteligjenca ruse do të përqendrohet shumë në operacionet brenda Britanisë së Madhe dhe mund të përfshijë gjithashtu rekrutimin e agjentëve brenda institucioneve politike, mbrojtjes dhe industrisë”.

- Advertisement -

Pretendimi vjen pasi The Sun Online zbuloi se deri në katër spiunë rusë dyshohet se operojnë në Ëestminster.

Ish-spiuni rus, Boris Karpichkov, 62 vjeç, tha: “Unë njoh katër persona të fjetur të shërbimeve ruse të sigurisë.

“Ka disa organizata të sponsorizuara nga Parlamenti që veprojnë në Ëestminster të lidhura drejtpërdrejt me operacionet e shërbimit rus të sigurisë.”

Ndërkohë, një i dyshuar rus rreth të 40-tave u arrestua javën e kaluar, në bazë të Aktit të Sekreteve Zyrtare teksa tentoi të largohej nga MB nëpërmjet aeroportit Gatëick.

Ai u dërgua në stacionin e policisë Hammersmith i akuzuar për spiunazh dhe sabotim që është “i dobishëm për një shtet armik”.

Një burim i tha The Sun: “I dyshuari besohet të ketë qenë në Mbretërinë e Bashkuar duke spiunuar në emër të regjimit të Putinit.

“Ai u mbajt nën vëzhgim dhe u arrestua ndërsa mbërriti në Gatëick për të provuar të fluturonte jashtë vendit.”

Gjuetarët britanikë të spiunëve janë tashmë në gatishmëri për agjentët rusë që kërkojnë të kryejnë një sulm kibernetik në përgjigje të mbështetjes së Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën pas pushtimit të Rusisë.

Sekretari i Brendshëm Priti Patel paralajmëroi më parë për “sulme kibernetike që synojnë Perëndimin” në mes të Iuftës së përgjakshme të Putinit në Ukrainë.

Të fundit
Lajme të lidhura