10.3 C
Pristina
Friday, March 31, 2023

Putin tërbohet me Serbinë, raketat serbe furnizojnë ushtrinë ukrainase

- Advertisement -

Rekomandime

Serbia u gjend në një situatë delikate. Përkatësisht, u zbulua se ushtria ukrainase përdor raketa të prodhuara në Serbi dhe se ato i kishte marrë nga Serbia.

Mediat ruse pro-regjimit njoftuan se 3500 raketa M-21 GRAD 122 mm iu dorëzuan ushtrisë ukrainase nga fabrika e njohur serbe e armëve Krušik nga Valjeva përmes Turqisë dhe Sllovakisë dhe thanë se ky lajm ishte “shqetësues dhe zhgënjyes” nëse Serbia si “Aleati” i vëllait të Rusisë po punon pas shpine të Moskës, në kundërshtim me deklaratat e saj për “neutralitet në këtë konflikt”.

- Advertisement -

Në fakt, delikatesa konsiston në faktin se Serbia “mbështet palën ruse” në luftën në Ukrainë dhe deklaron neutralitet, dhe Moska e konsideron atë një aleat, kështu që ky informacion nuk i pëlqeu Vladimir Putinit. Kështu, zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme ruse, Marija Zakharova, shprehu “shqetësimin e saj më të thellë” për, siç tha, “informacionet për shitjen e armëve serbe në Ukrainë” dhe i kërkoi Beogradit “një shpjegim zyrtar për faktin se Armët serbe iu dorëzuan Ukrainës”. “Kjo është një çështje shumë serioze nga pikëpamja e marrëdhënieve ruso-serbe dhe është e nevojshme të mbështetemi në fakte”, tha Zaharova dhe paralajmëroi Beogradin se “Moska do të nxjerrë mësime dhe përfundime nga ky rast”.

Marija Zaharova, sipas Vedomostit të Moskës, ka thënë se “Kremlini po e ndjek këtë histori me shumë kujdes”, por duket se Moska nuk është e sigurt për mohimet e palës serbe.

Ministri serb i Mbrojtjes , Milos Vucevic, një nga bashkëpunëtorët më të afërt të Vuçiqit, tha se Serbia nuk i shet armë Ukrainës, por se ata mund të kenë mbërritur atje nga “mbiblerësit” dhe Krusik dërgoi menjëherë mohime. “Nëse kompanitë private blejnë në tregjet e treta dhe u shesin kompanive në vende të tjera nuk është çështje për Serbinë. Për ne, kjo mund të jetë me interes të inteligjencës,” tha Vuçeviq. Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “Serbia nuk i shet as armë Ukrainës” dhe tha se që nga fillimi i luftës, Serbia nuk i ka dhënë armë “asnjërës nga palët në konflikt”. “Unë pretendoj se Serbia nuk ka eksportuar armë në Ukrainë sepse ministria ime lëshon leje eksporti.”

- Advertisement -

Mirëpo, përkundër kësaj, mediat shtetërore ruse, si portali Mash, thonë se raketat janë porositur nga kompania kanadeze JNJ Export Import, të cilat më pas janë transferuar nga Krušik-u serb në Turqi, ku janë marrë nga kompania turke Arca. Savunma Sanayi Ticaret, e cila më pas i transferoi në Sllovaki dhe prej andej në Ukrainë.

Portali Rusinfo bën të ditur se ka pasur dy dërgesa, më 4 dhe 6 shkurt 2023. Zaharova tha gjithashtu për të përditshmen e Moskës RBK se ajo nuk dëshiron të dëgjojë falje “përmes mediave apo kanalit Telegram, për shkak të rrjedhjeve të informacionit, por dëshiron një qëndrim të përcaktuar zyrtarisht nga pala serbe”. “Duhet të zbulohen faktet. Pastaj do të nxirren përfundimet e duhura sepse është një temë jashtëzakonisht e rëndësishme për marrëdhëniet bilaterale të vendeve tona”, ka theksuar Zaharova për RBK.

Mirëpo, deklarata e politologut rus Danilo Gureev për portalin pro regjimit Neës.ru dëshmon se në Moskë janë ende të kujdesshëm , i cili thotë se nuk do të habitej nëse Serbia do t’i shiste vërtet armë Ukrainës, sepse presidenti Vuçiq gjithnjë e më shumë po “dorëzohet” ndaj presionit nga Perëndimi” dhe kujton se Serbia është një “ishull” i rrethuar nga anëtarët e NATO-s. “Nuk ka asnjë provë se Vuçiq po e furnizon Ukrainën me armë, por kjo mundësi nuk përjashtohet”, tha Gureev dhe shtoi se Vuçiq ka kohë që përpiqet të “ulet në dy, madje edhe në tre karrige”, edhe pse, siç ai thotë se populli serb është “në mënyrë të vendosur me Rusinë”.

- Advertisement -

Kujtojmë se në korrik të 2022-shit u rrëzua në Greqi një avion transporti që pretendohej se transportonte armë nga Serbia në Ukrainë, megjithëse thuhej se bëhej fjalë për dërgimin e “minave të shkollës” në Bangladesh, por pakkush e besoi.

- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -

Të fundit