28.7 C
Pristina
Wednesday, June 12, 2024

Putin pretendonte se janë “më modernet”, por tanket ruse T-90 me lehtësi po shkatërrohen nga ukrainasit – pamje që e dëshmojnë

- Advertisement -

Tanket “më moderne” rus kanë pësuar lëvizje të “pakontrolluara”, duke i bërë ushtarët të mos mund të kenë kontrollin mbi këto mjete ushtarake në fushëbetejë nga artileria ukrainase.

- Advertisement -

Bëhet fjalë për tanket T-90 të gjeneratës së tretë që ushtria e Vladimir Putinit i përdor në fushëbetejë – ku shpesh presidenti rus i cilësonte si “më të mirat në botë”, transmeton Telegrafi.

Por pamjet e publikuara më poshtë e dëshmojnë krejt të kundërtën, ku nga goditjet bëjnë lëvizje të pakontrolluara duke u bërë të paafta për luftë.

- Advertisement -

Ky tank kur goditet nga dronët kamikaz dhe artileria ukrainase, thjesht “sorollaten” dhe në një moment kupola lëviz sikur të ishte lodër për fëmijë.

E një tank i tillë është shkatërruar lehtësisht edhe nga autoblinda amerikane M2 Bradley që SHBA-ja ia dha ukrainasve.

Bëhet fjalë për Bradley amerikan që godet vazhdimisht tankun rus me plumba 25 mm, dhe për pak sekonda e bën të tërin me vrima sikur të ishte i ndërtuar nga letra. /Telegrafi/

- Advertisement -

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -