22.7 C
Pristina
Tuesday, July 23, 2024

Putin po humbet rreth 2 mijë ushtarë për çdo 100 metër fushës betejë në Ukrainën lindore

- Advertisement -

Sipas të dhënave të inteligjencës së NATO-s, Rusia po humbet rreth 2 mijë ushtarë këto ditë për çdo 100 metra të fushës së betejës në Ukrainën lindore.

Duke Iuftuar me teknikën e ‘valëve njerëzore’, komandantët e Putinit godasin pa mëshirë mijëra rusë kundër shkëmbinjve të mprehtë të mbrojtjes ukrainase çdo ditë, njësoj sikur të ishin vërtet valë uji dhe jo jetë njerëzish.

- Advertisement -

Bazuar në moton e Stalinit “Ka rusë!” deri tani në Moskë ata kanë llogaritur se mishi i tyre vendas është më i lirë se gjithë fuqia e armëve dhe municioneve perëndimore. Megjithatë, ata harruan se të gjallët janë të vështirë dhe ngurrojnë të kalojnë tufat e shokëve të vdekur, shkruan Slobodna Dalmacija.

Llogaritjet e sakta të kostos së pushtimit rus të territorit në Ukrainën lindore u urdhëruan pasi ministrat e mbrojtjes të NATO-s premtuan se do të përpiqeshin të pajisnin në mënyrë adekuate Ukrainën kundër ofensivës së ardhshme ruse. Kjo vlen edhe për kërcënimet e mundshme ajrore, pas raportimeve se Kremlini po grumbullon avionë Iuftarakë, bombardues dhe helikopterë sulmues në kufijtë e tij perëndimorë. Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin deklaroi se NATO është “e fokusuar me lazer” në sigurimin e pajisjeve që do të ishin vendimtare në fushën e betejës dhe do t’i jepnin Kievit aftësinë për të zmbrapsur sulmet ruse në tre muajt e ardhshëm.

- Advertisement -

Dorëzimi i armëve

“Ju e keni parë se ne kemi filluar të dorëzojmë tanke Bradley, Marders, Leopard dhe një numër armësh të tjera që mendoj se do të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm,” tha Austin në një takim të ministrave të mbrojtjes të NATO-s. Ai shtoi se Rusia vazhdon të dërgojë një numër të madh të njerëzve shtesë të mobilizuar për të Iuftuar, por shumica e tyre janë të trajnuar dobët dhe madje edhe më keq të pajisur, prandaj janë të demoralizuar dhe kanë shumë viktima. Zyrtarët amerikanë u kanë thënë kolegëve se “po bëjnë një garë kundër kohës” për të furnizuar Ukrainën me sisteme të avancuara të mbrojtjes ajrore, të cilat ata besojnë se do t’i duheshin më shumë përpara një sulmi të madh ajror rus. Përkatësisht, janë regjistruar shumë aksione në kufirin rus dhe shumë përgatitje të bombarduesve, avionëve Iuftarakë dhe helikopterëve rusë.

“Forcat tokësore ruse në terren janë mjaft të holluara, të çorganizuara dhe të demotivuara, gjë që është një tjetër tregues i sigurt se Kremlini do të përpiqet të kalojë në Iuftime dominuese nga ajri në raundin tjetër të Iuftës”, tha një zyrtar anonim amerikan.

- Advertisement -

Gara e logjistikës

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi gjithashtu Aleancën për një “garë të vërtetë në logjistikë” në lidhje me dërgimin e municioneve dhe sistemeve raketore në Ukrainë në javët e ardhshme. Arsenaleve po u mbarojnë municionet, duke përfshirë predha topash, të cilat Ukraina i gjuan me një shpejtësi prej mbi 5000 në ditë. Stoltenberg tha gjithashtu se Aleanca po forcon “forcat e parandalimit dhe mbrojtjes” duke vendosur rreth 40,000 trupa nën komandën e NATO-s në pjesën e Evropës Lindore të Aleancës.

Kështu, numri i të gjitha grupeve të betejës do të dyfishohet nga katër në tetë, me të konsiderueshme ajrore dhe detare. Në Iuftën e Ukrainës deri më tani, Putini është dukur më së shumti hezitues dhe jashtëzakonisht i kujdesshëm në përdorimin e avionëve dhe helikopterëve të tij, duke preferuar të përdorë raketa lundrimi dhe balistike, si dhe drone, në mënyrë që të mbajë në rezervë avionët e tij të shtrenjtë.

Një vendim i tillë nuk është aspak i çuditshëm: avioni Iuftarak rus Sukhoi-35 kushton rreth 40 milionë euro. Në një moment, taktika ajrore e Putinit ‘pa avion’ dukej se kishte sukses, pasi më shumë se gjysma e raketave të dërguara ruse dhe dronëve të prodhuar nga Irani në mënyrë efektive shpuan mbrojtjen ajrore të Ukrainës dhe shkatërruan infrastrukturën kritike të vendit. Putinit nuk i mbetet gjë tjetër veçse në raundin e ri të Iuftës të përpiqet të përfitojë nga avantazhi i madh në numrin dhe teknologjinë e avionëve të tij Iuftarakë, ndërkohë që ai ende e ka në këtë masë.

Nëse parashikimet e liderëve të NATO-s realizohen, ofensiva e pranverës ruse në Ukrainë do të jetë kryesisht një Iuftë ajrore, diçka e ngjashme me Betejën e Midway.

- Advertisement -
- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -