19.7 C
Pristina
E hënë, 5 Qershor, 2023

Putin firmos marrëveshjen për të zhvendosur armët bërthamore taktike në Bjellorusi

- Advertisement -

Të rekomanduara

Vladimir Putini ka nënshkruar një marrëveshje për vendosjen e armëve bërthamore taktike në Bjellorusi. Lajmin e bën të ditur agjencia ruse e lajmeve Tass.

Dhjetë avionë të ngarkuar me armatim thuhet se tashmë janë zhvendosur atje. Deri më 1 korrik, Moska pritet të ndërtohet një objekt magazinimi për armët.

- Advertisement -

“Ne ramë dakord me Lukashenkon që do të vendosim armë bërthamore taktike në Bjellorusi pa shkelur regjimin e mospërhapjes,” tha Putin.

Lideri rus theksoi se nuk do të shkelte marrëveshjet e mospërhapjes bërthamore, pasi SHBA-ja tashmë ka armë të tilla të stacionuara në Evropë, raporton Tass.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 100 koka bërthamore në bazat ajrore në kontinent, duke përfshirë Gjermaninë, Holandën dhe Turqinë, sipas Qendrës për Kontrollin e Armëve dhe Mospërhapjen.

Çfarë është mospërhapja?

- Advertisement -

Regjimi i mospërhapjes së përmendur nga Putin është një traktat ndërkombëtar që synon të parandalojë përhapjen e armëve bërthamore, duke i mbajtur ato larg nga duart e vendeve që nuk i kanë në zotërim.

Traktati u nënshkrua në vitin 1968 nga dhjetëra vende, duke përfshirë Bashkimin Sovjetik, SHBA-në dhe Britaninë e Madhe. Putin tha se armët që do të vendosen në Bjellorusi do të jenë nën kontrollin rus.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Peci i reagon Hotit: Hera e fundit që polemizoj me një analfabet

Ministri i Bujqësisë, Faton Peci, i është kundërpërgjigjur deputetit të LDK-së, Avdullah Hoti, i cili ka thënë se ministri...

Më shumë