29.8 C
Pristina
Wednesday, August 17, 2022
- Advertisement -

Putin “fik” Europën/ “Shuhen” shatërvanët dhe llambat e rrugëve, Hanoveri bëhet qyteti i parë që ndalon ngrohjen në ndërtesat publike

Quteti gjerman i Hanoverit është bërë qyteti i parë i madh në Evropë që ndalon ujin e nxehtë dhe ngrohjen qendrore në ndërtesat publike në përgjigje ndaj vendimit të Vladimir Putin për të bërë një lojë që vendos në panik unionin për furnizimin me gaz.

- Advertisement -

Hapi drastik vjen pasi gjermanëve u është thënë të presin fatura të larta të energjisë elektrike dhe masa gjithëpërfshirëse të racionimit të gazit që do të ndikojnë në jetën e tyre të përditshme.

Në shenjë të gjërave që do të vijnë, Hanoveri, kryeqyteti i Saksonisë së Ulët në veriperëndim të vendit, do të ndërpresë ujin e nxehtë në ndërtesat publike, pishinat, sallat sportive dhe palestrat.

Masa të tjera të dëshpëruara për kursimin e gazit përfshijnë fikjen e shatërvanëve publike dhe fikjen e dritave gjatë natës në ndërtesat kryesore si bashkia dhe muzetë.

- Advertisement -

Kryetari i bashkisë së qytetit, Belit Onay, foli për një ‘mungesë të menjëhershme të gazit’ që nënkupton se ata duhet të reduktojnë konsumin e energjisë së qytetit me 15%.

Planet parashikojnë mbylljen e ngrohjes brenda ndërtesave publike midis prillit dhe shtatorit të çdo viti dhe termostatet vendosen në vetëm 20C (68F) për pjesën tjetër të vitit, megjithëse do të ketë disa përjashtime.

Do të ketë gjithashtu një ndalim të kondicionerëve portativë, ngrohësve dhe radiatorëve në mesin e popullatës së përgjithshme, pasi gjermani mesatar fillon të paguajë një çmim për t’i bërë ballë diktatorit rus.

- Advertisement -

Paniku midis shteteve evropiane, veçanërisht Gjermanisë ka të ngjarë të vijë si muzikë në veshët e Putinit, pasi ai shihet se po shkurton furnizimet me energji në shenjë hakmarrjeje ndaj vendeve që kanë mbështetur Ukrainën me armë dhe para.

Gjermania, si pjesa më e madhe e Evropës, ka shijuar një verë të nxehtë e cila duhet të zbusë goditjen e dusheve të ftohta, por zyrtarët publikë po i vendosin masat tani nga frika se çfarë i pret kur të përfundojë sezoni.

Gazprom, gjigandi shtetëror rus i energjisë, u ka dhënë netë pa gjumë dhe dhimbje koke liderëve evropianë duke ndërprerë rrjedhën e gazit përmes linjës së tubacionit Nord Stream 1.

Ata e ulën rrjedhën në 40% në qershor, duke përmendur çështjet e mirëmbajtjes dhe këtë javë ata reduktuan furnizimin me gaz përmes tubit në vetëm 20%.

Këto reduktime, të cilat shefi i energjisë i BE-së, Kadri Simson i hodhi poshtë si ‘të motivuara politikisht’, kanë bërë që faturat e energjisë të rriten, qeveritë të luftojnë për të mbushur objektet e magazinimit të gazit dhe industritë e rënda me energji intensive, duke pyetur veten nëse mund t’i mbajnë fabrikat në punë.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -