16.7 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Pse Vladimir Putin nderoi Mbretëreshën Elizabeth II?

Në mes të një Iufte të pashpallur ekonomike dhe politike midis Rusisë dhe Perëndimit, presidenti rus id ërgoi mbretit Charles III ngushëllime tij më të thella pas vdekjes së Madhërisë së saj.

Udhëheqësi ru vuri në dukej:

- Advertisement -

“Ngjarjet më të rëndësishme në historinë e fundit të Mbretërisë së Bashkuar janë të lidhura pazgjidhshmërisht me emrin e Madhërisë së Saj. Për shumë dekada, Elizabeta II gëzonte me të drejtë dashurinë dhe respektin e nënshtetasve të saj, si dhe autoritetin në skenën botërore.’

Duke e quajtur atë një “humbje të rëndë, të pariparueshme”, ai i uroi Mbretit “guxim dhe këmbëngulje” dhe dërgoi “fjalët e ngushëllimit dhe mbështetjes së sinqertë për anëtarët e familjes mbretërore dhe gjithë popullin e Britanisë së Madhe”.

Në një nivel, do të ishte e lehtë thjesht të hidhej poshtë kjo si fjalë hipokrite dhe gjuhë e pakuptimtë e diplomacisë ndërkombëtare.

- Advertisement -

Megjithatë, kjo nuk është e gjitha.

Putini mund të duket një figurë radikale, e krijuar për të përmbysur rendin ekzistues global, por në sytë e tij është Perëndimi – kryesisht Shtetet e Bashkuara – i cili po përpiqet të riformojë botën në avantazhin e saj dhe të detyrojë të gjithë të tjerët të gjunjëzohen.

Në këtë kontekst (dhe, do të shtonte një cinik, kur i përshtatet) ai e konsideron veten thelbësisht konservator.

- Advertisement -

Në të vërtetë, në shumë mënyra botëkuptimi i tij është një botëkuptim shumë i shekullit të nëntëmbëdhjetë.

Dhe ndërsa Mbretëresha Elizabeth II nuk ishte një sundimtare e shekullit të nëntëmbëdhjetë, mbretërimi i saj në shumë mënyra përfaqësonte një ndjenjë stabiliteti, vazhdimësie dhe traditë që Putin beson – pavarësisht nëse është e vërtetë apo jo – ai po e mbështet.

Elizabeta ishte gjithashtu monarkja e parë mbretërore britanike që shkeli ndonjëherë në Rusi – edhe pse, në shekullin e gjashtëmbëdhjetë, Car Ivan i Tmerrshëm i kishte bërë një ofertë (aspak të suksesshme) martese paraardhësit të Elizabeth I – me vizitën e saj shtetërore të vitit 1994.

Ajo ishte takuar me Mikhail Gorbachev dhe Boris Yeltsin, si dhe me Putinin kur ai vizitoi Britaninë e Madh në 2003.

Shtypi rus gjithashtu ka qenë jashtëzakonisht i heshtur.

Tabloidi Komsomolskaya Pravda e quajti Mbretëreshën “titani i fundit i gjallë i shekullit të 20-të” dhe Moskovsky Komsomolets madje botoi një artikull që eksploronte lidhjet midis dinastive britanike dhe ruse dhe në çfarë rrethanash Charles mund të bëhej kreu i shtëpisë perandorake ruse. (Shumë njerëz do të duhej të vdisnin së pari, ai do të duhej të abdikonte nga froni britanik dhe të konvertohej në ortodoksinë ruse, kështu që mendoj se është e sigurt ta konsiderosh këtë të pamundur.)

Duke marrë parasysh disa nga marrëzitë biliare të së kaluarës që kanë ardhur nga propagandistët rusë, i gjithë ky është një ndryshim i bukur.

Për shembull, në shkurt, propagandisti i televizionit të harkut Dmitry Kiselyov po pretendonte se Mbretëresha, Charles dhe Princi Andrew po përpiqeshin të provokonin një luftë midis Rusisë dhe Ukrainës për të shkëputur vëmendjen nga skandalet mbretërore.

Pjesërisht, kjo është për shkak se edhe propagandistët ndonjëherë e dinë se ku ta tërheqin kufirin.

Megjithatë, ajo pasqyron gjithashtu anglofilinë e çuditshme që është ende jashtëzakonisht e pranishme në Rusi.

Në një farë mënyre, kjo manifestohet si një lloj anglofobie, një besim i vazhdueshëm (dhe ndoshta mjaft inkurajues) se Mbretëria e Bashkuar mbetet armiku më delikat dhe dinak i Rusisë, një pikëpamje që madje daton para makinacioneve të ‘Lojës së Madhe’ të shekullit të nëntëmbëdhjetë mbi Persinë, Indinë dhe Afganistanin.

Më kujtohet një bisedë me një mendimtar rus të linjës së ashpër, i cili po mendonte se si ‘Revolucioni i Dinjitetit’ i Ukrainës i vitit 2014 ishte në të vërtetë një grusht shteti i CIA-s kur ai ndaloi dhe shtoi, ‘por ndoshta ishte ideja e MI6-së në radhë të parë’

Në këtë perfide sipas mendimit, Amerika ka para dhe muskuj, por Britania ka trurin.

Por kjo është vetëm një pjesë e një magjepsjeje më të gjerë ruse me Britaninë që është kryesisht pozitive dhe merr shumë forma – nga respekti për sistemin tonë arsimor deri te një oreks i pangopur për kulturën tonë.

Rusët më të zhytur në mendime madje shpresonin se përvojat tona duke lundruar në fund të perandorisë mund të ndihmonin vendin e tyre të bënte të njëjtën gjë.

Në këtë kontekst, ndërkohë që së shpejti do të ndahet nga retorika e luftës, kjo ndërthurje e shkurtër respekti për gruan që disa rusë e quajtën ‘Baba Liza’ ose ‘Gjyshe Liz’ është një kujtesë e çastit që pavarësisht nga zemërimi dhe hidhërimi i momentit, Mbretëria e Bashkuar dhe Rusia janë gjithashtu të lidhura nga kravata që kanë duruar njëra- tjetrën dhe mw pare.

Mark Galeotti- The Spectator

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -