fbpx
3.3 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Protestohet në Mitrovicë, Vuçiqin e quajnë “tradhtar”

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Dhjetëra serbë u mblodhën sot në shëtitoren në Mitrovicë, për të marrë pjesë në protestën kundër Aleksandër Vuçiqit dhe Listës Serbe.

Në protestë u shpalos një pankartë ku shkruhej “Vuçiq – Kosmeti nuk të do, na tradhtove. Ne nuk do ta bëjmë as ZSO-në tuaj, ju na shitët”.

- Advertisement -

Mes thirrrjeve “tradhti”, banorët u mblodhën në një protestë paqësore.

Njëri nga organizatorët e protestës, Ivan Miletiq, iu drejtua të pranishmëve dhe tha se gjatë barrikadave, të gjithë besonin se Vuçiq donte të qëndronte prapa serbëve dhe t’i mbështeste ata, por se kjo nuk ndodhi.

“Askush nuk do ta durojë më këtë.” Nuk mund ta bëjmë më”, ka thënë Miletiq.

Ai i bëri thirrje Kurtit dhe komunitetit ndërkombëtar që të tërheqin të gjithë policët nga veriu dhe të mbyllin bazat e forcave speciale, gjithashtu.

- Advertisement -

Protesta ishte planifikuar fillimisht për datën 9 janar, por organizatorët vendosën të ndryshojnë datën për shkak të kërkesave të shumta të qytetarëve.

- Advertisement -

Të fundit

Stresi: Gruaja e huaj nuk përmendet, Vedati bëri një gjest të pahijshëm

Stresit duket se i kanë penguar komentet e Vedatit për ish-gruan e tij. Ai është shprehur se një gjë e...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -