fbpx
7.5 C
Pristina
5 Dhjetor, 2021 - 21:41

Prokuroria në Bullgari: Mister i madh, mungon një person nga aksidenti

Rekomandime

Zëdhënësja e kryeprokurorit të Bullgarisë, Siika Mileva ka treguar se është takuar në spitalin “Pirogov” me një nga shtatë të mbijetuarit, i cili i ka treguar se si e kishte thyer xhamin e pasmë të autobusit dhe se si kanë shpëtuar 8 persona.

Por Mileva thotë se në autobus ishin gjetur 44 trupa, ndërsa të mbijetuar në spital gjenden shtatë persona.

“Gjatë kontrollit janë gjetur 44 trupa. Nga kjo matematika është e thjeshtë. Sipas të dhënave kemi 52 pasagjerë. Në spital janë 7 – katër burra dhe tri gra, misteri i madh mbetet se ku është personi i tetë”, tha Mileva.

Ajo tha se mund të ishte një mosmbamendje e mirë e të mbijetuarit, por theksoi se ai kishte përsëritur versionin e tetë të shpëtuarve gjatë marrjes në pyetje nga një hetues në prani të një përkthyesi.

Edhe zëvendëskryeprokurori i Bullgarisë, Borislav Sarafov ka bërë të ditur se në autobus janë gjetur 44 trupa e jo 46 siç është thënë dhe raportuar deri më tani.

Hetimi i deritashëm për aksidentin tragjik në autostradën e Strumës në Bullgari e hedh poshtë kategorikisht versionin se transportoheshin benzinë apo naftë ​​nga Turqia, dhe se kjo ishte arsyeja e shpërthimit të zjarrit në autobus. Këtë e bëri të ditur kreu i hetimit kombëtar dhe zëvendëskryeprokurori bullgar, Borislov Sarafov gjatë një konferencë të posaçme për këtë temë sot, shkruan gazeta bullgare, Sega.

Sarafov ka shpjeguar se janë gjetur 3 tuba në të cilat kishte mbetje vaji – karburanti të autobusit. “Ato nuk ishin të mbushura, nuk u ndezën, nuk u shkaktua zjarri prej tyre. Nuk ka asnjë gjetje të benzinës apo materialeve të tjera të ndezshme përveç atyre të zakonshme për autobus – karburant dhe naftë”, shpjegoi Sarafov.

Ai shtoi se versioni kryesor për hetuesit ishte një akt i mundshëm terrorist. Kjo gjithashtu u hodh poshtë tash. “Unë nuk e përmenda këtë që të mos fillonin spekulimet… Dëshmitë e dëshmitarëve dhe atyre që iu përgjigjën ndihmës, të cilët ishin aty në minutat e para të aksidentit, e konfirmojnë këtë – ky nuk është akt terrorist”, tha Sarafov.

Sipas tij, versioni kryesor dhe kryesor është ai i gabimit njerëzor . Por hetuesit po hetojnë nëse, nëse ka pasur një të tillë, ka kontribuar organizimi i dobët i trafikut në zonë. “Trafiku është i organizuar keq. Mbrojtësi në të cilin është vendosur autobusi jo vetëm që nuk është i dobishëm, por është i rrezikshëm për qarkullimin dhe ka ndikuar në aksident”, tha zëvendëskryeprokurori.

Më shumë artikuj

Të fundit