4C
Pristina
20 Prill, 2021 - 08:18

Profesori amerikan: S’ka të ardhme për Kosovën e Serbinë nëse nuk e zgjidhin konfliktin

Dialogu me Kosovës dhe Serbisë duhet të fillon dhe të arrihet marrëveshja e paqes mes dy vendeve, kështu nëse dy shtetet dëshirojnë anëtarësim në Bashkimin Europian dhe organizatat e tjera.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe shumë vende të tjera po kërkojnë rinisjen e dialogut dhe përfundimin e një marrëveshje gjithëpërfshirëse

Se dy shtetet duhet të zgjidhin konfliktin mes tyre po mendon edhe profesori i njohur amerikan dhe njohës i rrethanave politike në Ballkan, Alon Ben Meir.

Ben Meir po thotë se dy qeveritë nuk kanë të ardhme nëse nuk fokusohen në zgjidhjen e konfliktit mes tyre pasi asnjëra parë s’mund të ikë pafundësisht.

“Nuk ka të ardhme për Kosovën dhe Serbinë nëse qeveritë e këtyre dy vendeve nuk e bëjnë të qartë se janë të gatshme t’u hyjnë negociatave me një vullnet të mirë për zgjidhjen e konfliktit, nga i cili asnjë palë s’mund të ikë pafundësisht”, ka shkruar ai.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

Hapësirë reklamuese