fbpx
1.3 C
Pristina
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Politikani i njohur zviceran i quajti ‘fashistë’ serbët e Vuçiqit dhe Putinit, mediat në Beograd nervozohen

- Advertisement -

Duhet Lexuar

“Ju lutem mos thoni se “konflikti ndërmjet Serbisë dhe Kosovës mund të përshkallëzohet”. Nuk ka asnjë konflikt « midis » dy palëve. Ka vetëm #Vuçiq, #Putin dhe fashistë serbë që nuk pranojnë të drejtën e vetëvendosjes së popullit kosovar dhe përpiqen të shkaktojnë dhunë”, kishte shkruar në Tëitter politikani i njohur zvicerane Cedric Wermuth (36) për çka serbet janë bërë nervoz, shkrua gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch

Kreu u PS z.Cedric Wermuth (36) sipas gezetes Blick.ch, paska zemërur serbe ne Beograd dhe nuk ndalet që dy-tri ditë duke bërë zhurmë në mediat serbe i cli paska marrrur kritika të ashpra nga Serbia.

Për shkak se ai foli për Putinin, Vuçiçin dhe fashistët serbë në Tëitter, Serbia kërkon falje nga bashkëdrejtuesi i PS-së Cedric Wermuth.

- Advertisement -

Bllokada e rrugëve dhe zhurma e serbëve– konflikti në veri të Kosovës është bërë kryefjalë për javë të tëra. Zvicra tashmë u ka bërë thirrje dy vendeve që të qetësohen. Por jo vetëm qeveria federale ka komentuar konfliktin.

Kjo nuk është për t’u habitur: afërsia eWermuth me Kosovën dhe partinë Vetëvendosje të presidentit kosovar Albin Kurti (47) është e njohur. Asokohe, Wermuth e uroi personalisht Albin Kuritn kur erdhi në krye të qeverisë së Republikës së Kosovës.

Wermuth shkroi në Tëitter se nuk duhet folur për një konflikt mes dy palëve. Ka vetëm Vuçiq, Putin dhe fashistë serbë që nuk e pranojnë të drejtën e popullit kosovar për vetëvendosje.

Tweet-i tërhoqi përgjigje të nxehta në internet. Ai ra në kurthin e gabuar edhe me ambasadorin serb në Bernë, Goran Bradiq. Në një letër që është në dispozicion të « Ëeltëoche », ai i drejtohet Ëermuth dhe kërkon të paktën një falje.

- Advertisement -

Bradiç gjen edhe fjalë të tjera të qarta: « apolitike », « jodiplomatike » dhe « jomiqësore » është deklarata. Të barazosh popullin serb me « fashistët » është e egër, historikisht dhe politikisht jokorrekte dhe fyese.

Bradiç akuzon Wermuthin se i ka kthyer viktimat në autorë dhe ekzekutues. Sepse në Luftën e Dytë Botërore, fashistët vranë nga 600.000 deri në 700.000 serbë, hebrenj dhe romë në kampet e përqendrimit, thekson ambasadori. Pothuajse e gjithë familja e presidentit serb Aleksandar Vuçiq (52) u vra gjatë kësaj kohe. Deklarata e Wermuth ishte pra një fyerje e madhe dhe një shenjë e injorancës së tij.

Nuk është aspak rastësi që letra është në dispozicion të « Ëeltëoche » të të gjitha vendeve. E përjavshmja është kritikuar vazhdimisht për qëndrimin e saj jokritik ndaj Putinit dhe sistemeve të tjera autokratike.

- Advertisement -

Wermuth nuk është i vetmi që dyshon për një lidhje midis goditjes së saberit serb dhe ofensivës së Putinit në Ukrainë. Bashkëpresidenti i PS-së Wermuth nuk mund të kontaktohej për një deklaratë kur Blick e pyeti.

Situata mes Kosovës dhe Serbisë është e tensionuar. Serbia kurrë nuk e ka njohur shtetin e pavarur të Kosovës, e cila më parë ishte pjesë e vendit. Në lidhje me zgjedhjet lokale në veri të Kosovës, konflikti është përshkallëzuar ndjeshëm javët e fundit. Në bashkëpunim me trupat e sigurisë së NATO-s, në Kosovë janë të stacionuar edhe 195 ushtarë zviceranë.

- Advertisement -

Të fundit

Stresi: Gruaja e huaj nuk përmendet, Vedati bëri një gjest të pahijshëm

Stresit duket se i kanë penguar komentet e Vedatit për ish-gruan e tij. Ai është shprehur se një gjë e...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -