13.4 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

“Po zhvillohen beteja të ashpra”, ushtria ukrainase shënuan përparim në çlirimin e zonës së Kharkivit, ushtria e Putinit drejt shkatërrimit

Moska po dërgon kolona me përforcime ushtarake në rajonin e Kharkiv, sipas raportimeve në mediat ruse, pasi kundërsulmi i parë i madh ukrainas bëri rikuperime të mëdha territoriale këtë javë.

- Advertisement -

Një zyrtar rus në pjesën e pushtuar të rajonit të Kharkiv pranoi se trupat e Moskës ishin në këmbë. “Vetë fakti i një shkeljeje të mbrojtjes sonë është tashmë një fitore thelbësore për forcat e armatosura të Ukrainës”, tha Vitaly Gançev për televizionin shtetëror.

- Advertisement -

Video: Ushtarët rusë duke u larguar nga qyteti Kupyans.

Ganchev tha se “betejat e ashpra” ishin duke u zhvilluar pranë qytetit Balakliia, të rimarrë nga Ukraina të enjten. “Ne nuk e kontrollojmë Balaklian. Po bëhen përpjekje për të dislokuar forcat ukrainase, por ka beteja të ashpra dhe trupat tona po frenohen në afrimet.”

- Advertisement -

Për javë të tëra, zyrtarët ukrainas kishin njoftuar planet për një kundërsulm të planifikuar në rajonin jugor të Khersonit, por fokusi kryesor i kundërsulmit të kësaj jave ka qenë Kharkiv në verilindje.

Moska u përgjigj të premten duke gjuajtur raketa në qendër të qytetit, sipas zyrtarëve lokalë, të cilët thanë se të paktën 10 persona, përfshirë tre fëmijë, u plagosën në një sulm që shefi i kabinetit të Presidentit Zelenskiy e cilësoi si hakmarrje për suksesin ukrainas në fushëbetejë.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -