3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Po lëviz 25 herë më shpejt se pIumbi, NASA paralajmëron për asteroidin që do t’i afrohet Tokës nesër

NASA po vëzhgon një asteroid që do të kalojë afër Tokës nesër.

- Advertisement -

Shkëmbi hapësinor 2022 RM4 është deri në 739 metra i gjatë, duke e bërë atë pothuajse dyfishin e madhësisë së Empire State Building.

Për fat të mirë, pritet të kalojë në një distancë të sigurt dhe nuk përbën kërcënim për planetin tonë.

Asteroidi është shtuar në  bazën e të dhënave “Close Approaches”  të NASA-s, e cila gjurmon mijëra të ashtuquajtura objekte afër Tokës (NEO).

- Advertisement -

Sipas Laboratorit Jet Propulsion të NASA-s, shkëmbi po udhëton me 52,500 mph (84,500 km/h), 25 herë më shpejt se një plumb.

Është një nga më shumë se 2000 asteroidet, kometat dhe NEO të tjera që po gjurmohen nga ekspertët 24/7.

Ata monitorohen për të na dhënë një paralajmërim të hershëm nëse një shkëmb hapësinor zhvendoset në një kurs përplasjeje me planetin tonë.

- Advertisement -

Toka nuk ka parë asteroid të shkallës apokaliptike që nga përbindëshi që zhduku dinosaurët 66 milionë vjet më parë.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -