16.7 C
Pristina
Thursday, September 29, 2022
- Advertisement -

Pezullimi i marrëveshjes për viza, Rusia kërcënon BE: Do të përballeni me diçka që nuk e prisni

Pasi BE pezulloi marrëveshjen për viza me Rusinë, një reagim ka ardhur nga Moska.

Autoritetet ruse kanë paralajmëruar Bashkimin Europian për pasojat me të cilat mund të përballet Europa.

- Advertisement -

Shkelja, anashkalimi apo tërheqja e BE-së nga marrëveshja për lehtësimin e vizave me Rusinë nuk do të mbetet pa pasoja.

Ne do të vendosim vetë masat dhe ato do të jenë simetrike, asimetrike apo diçka që Bashkimi Eruopian nuk e pret”, ka thënë zëvendësministri i Jashtëm rus Alexandër Grushko.

“Jemi pajtuar për pezullim të plotë të marrëveshjes lehtësuese për viza mes BE-së dhe Rusisë”, ka thënë ai në një konferencë për media në fund të takimit dyditor me ministrat e Jashtëm të BE-së në Pragë.

- Advertisement -

Ky vendim do të ndikojë në zvogëlim të numrit të vizave të reja që lëshohen nga vendet anëtare të BE-së.

Procesi do të jetë më i vështirë, do të jetë më i gjatë”, tha Borell pas vendimit për pezullimin e marrëveshjes për viza me Rusinë.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -