22.7 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 15:29

Përplasje mes nënkryetarit shqiptar të Kuvendit dhe deputetit serb, ndërpritet seanca në Mal Të Zi

Seanca e Kuvendit të Malit të Zi, në të cilën deputetët diskutojnë dërgimin e ushtarve në forcën e reagimit të shpejtë të NATO-s, u ndërpre shkurt pas një incidenti verbal midis deputetit të DF, Jovan Vuçuroviq dhe Nënkryetarit të Parlamentit, Genci Nimanbegu.

Pasi Vuçuroviq në fjalën e tij u shprehë se duhet të kujtojmë rolin heroik të Republikës Srpska në 1995 dhe Jugosllavisë në 1999, Nimanbegu tha se i vjen keq që populli serb ka një përfaqësues si Vuçuroviqi në parlament.

Ju mendoni se jeni krenar, i ditur dhe i drejtë. Ju keqinterpretoni historinë dhe kultivoni vetëm farat e së keqes dhe përçarjes, sepse lavdërimi i Republikës Srpska në 1995 dhe Jugosllavia në 1999 do të thotë lavdërimi i krimeve dhe luftërave, dhe NATO është ai që kontribuoi për paqen në Bsonje e Hercegovine dhe paqen në Kosovë”, tha Nimanbeg, ndaj të cilit reagoi Vuçurpviq.

“Turp për ju, Genci Nimanbegu. Turp për ju – tha deputeti i DF.”

“Turp për ju”, ai iu përgjigj Nimanbegu dhe ndërpeu seancën, transmeton Malesia.me.

Të fundit

Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd

Nga Kimete Berisha Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 'Vijat e...

62 raste të reja me covid-19, vijnë nga këto komuna

85 TË SHËRUAR DHE 62 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Meteorologu grek jep alarmin: Të shtunën kulmi, çfarë e pret Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike...

Të tjera nga rubrika

Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd

Nga Kimete Berisha Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 'Vijat e...

62 raste të reja me covid-19, vijnë nga këto komuna

85 TË SHËRUAR DHE 62 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Meteorologu grek jep alarmin: Të shtunën kulmi, çfarë e pret Shqipërinë

Shqipëria është përfshirë nga reshje dhe moti me vranësira thuajse në të gjithë territorin, ndërsa gjatë ditës së sotme u vunë re përmbytje sporadike...