17.6 C
Pristina
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Përmes hapësirës në të cilën futet ushtari për ta ngarë tankun, droni i ukrainasve hedhë granatën e dorës – shpërthen tanku rus

- Advertisement -

Të rekomanduara

Beteja për Bakhmutin po vazhdon, këtë e dëshmojnë më së miri videot nga fushëbeteja.

Videoja e realizuar nga droni, shfaq momentin kur një tank i ushtrisë ruse po qëndronte në një zonë pyjore, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Pasi që operatori mendon se mund ta hedhë granatën e dorës nëpërmjet hapësirës së vogël, përmes të cilës futet shoferi i tankut, lëshohet mjeti shpërthyes dhe me një saktësi të paparë përfundon brenda tankut.

Pesë sekonda më pas ndodhë shpërthimi nga i cili neutralizohet tanku, dhe që më pas përfshihet nga zjarri pas shpërthimit të municionit që gjendej brenda.

Ishte brigada e 79-të që realizoi sulmin, kurse pamjet janë dëshmi tjetër se operatorët e dronëve në ushtrinë ukrainase, po luajnë rol shumë të rëndësishëm në shkatërrimin e makinerisë luftarake të Kremlinit.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Shqetësuese shmangia nga përpjekjet për stabilitet

Gjenerali amerikan Daniel Hokanson, Shef i Byrosë së Gardës kombëtare dhe anëtar i Shefave të Shtabit të përbashkët...

Më shumë