9.5C
Pristina
26 Shkurt, 2021 - 22:14

Peka: Pesha e deklaratës për bashkimin me Shqipërinë nga Haradinaj ishte shumë më e madhe sesa kur e thoshte VV

Çim Peka i ftuar ne Debat Plus ka komentuar deklaratën e kryetarit të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ku ky i fundit kishte paralajmruar referendum në rast se Kosova lihet në pritje pa kufi nga BE-ja.

Ramush Haradinaj, mund të ketë gabime sa të duash por deklaratat e këtij niveli të pa studiuara dhe me pak ‘leje’ nuk i lëshon. Unë kam përshtypjen e bëson këtë që e thotë” ka thënë Peka për deklaratën e Haradinajt.

Ai gjithashtu ka përmendur se pesha e fjalës kur Haradinaj përmend referendumin me Shqipërinë dallon nga ajo e më parëshmja e thënë nga Vetëvendosje.

Një gjë qe e vura re reaksioni ndaj deklaratës së Ramush Haradinaj, I cili në madhësi elektoriale është shumë më e vogël se e VV, ishte shumë më I madhe se kur e thoshte VV.” thotë ai.

Ndërsa sa i përket faljes së territoreve, Peka ka thënë se nuk e beson se ky mund të jetë qëllimi i Haradinajt pasi që ishin të tjerët që kishin atë ide, ka thënë Peka në Debat Plus.

Ky nuk po e thotë të falim atë që të bashkohemi me Shqipërinë, ishin të tjerë ata që e kishin këtë ide” përfundoi Peka.

Të fundit

Të tjera nga rubrika