23.4 C
Pristina
20 Shtator, 2020 - 13:53

Pavarësia e Kosovës në rrezik, juristi reagon pas deklaratës së Lajçak-ut: Hoti paska hyrë në negociata me Vuçiqin

Juristi dhe analisti politik, Vigan Qorrolli ka reaguar pasi i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak ka bërë të ditur se cilat tema do të bisedohen në Bruksel.

Ai në postimin e tij në Facebook, ka shkruar se duke e kuptuar deklaratën e Lajçak-ut kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti paska hyre në negociata me presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiqin për temat e para 17 shkurtit 2008.

Qorrolli e ka cilësuar të rrezikshëm këtë hap për subjektivitetin shtetëror.

Postimi i plotë:

Me sa po kuptohet nga ky “twit” i Lajçakut — KM i Kosovës paska hyrë në negociata me Vuçiqin për temat e para 17 shkurtit 2008.

Ky hap paraqet një rrezik të thellë për subjektivitetin shtetëror të mishëruar me Deklaratën e Pavarësisë!

Në anën tjetër, këta që i ndihmuan Hotit në syfyr për t’u berë KM — tash po e kërkojnë “kokën e turkut” prej tij — për t’i ikur halleve të tyre me Gj. Speciale!

Të fundit

Deklarohet Thaçi, tregon çka bisedoi pas takimit me Erdoganin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka paralajmëruar fuqizim të partneritetit me Turqinë, të cilin e ka quajtur strategjik. Përmes një shkrimi në Twitter, ai e...

Spanja një ndër 5 shtetet e Europës që nuk njeh shtetin e Kosovës Ja sa vullnetar shqiptarë luftuan për shlirimin e Spanjës

Vullnetarët shqiptarë të Luftës së Spanjes kanë qenë:Asim Vokshi, Daut Muço Podgorani. Emrush Myftari, Emin Agolli, Fehmi Muço , Faik Dardha, Hamdi Kolonja, Hulusi...

Edi Rama në televizionin Grek: S’ka marrëveshje me ju, krenar që jam mik me Erdoganin

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin grek “Mega” foli për çështjen e detit me Greqinë. Rama tha se nga Italia dhe Egjipti, në...

Paralajmërimi i frikshëm i Trump: Po ndalojmë vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i ShBA-ve, Donald Trump në një kampanjë në Karolinën Veriore tha se ai mund të jetë i i kualifikuar për ta fituar çmimin...

Të tjera nga rubrika

Deklarohet Thaçi, tregon çka bisedoi pas takimit me Erdoganin

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka paralajmëruar fuqizim të partneritetit me Turqinë, të cilin e ka quajtur strategjik. Përmes një shkrimi në Twitter, ai e...

Spanja një ndër 5 shtetet e Europës që nuk njeh shtetin e Kosovës Ja sa vullnetar shqiptarë luftuan për shlirimin e Spanjës

Vullnetarët shqiptarë të Luftës së Spanjes kanë qenë:Asim Vokshi, Daut Muço Podgorani. Emrush Myftari, Emin Agolli, Fehmi Muço , Faik Dardha, Hamdi Kolonja, Hulusi...

Edi Rama në televizionin Grek: S’ka marrëveshje me ju, krenar që jam mik me Erdoganin

Kryeministri Edi Rama në një intervistë për televizionin grek “Mega” foli për çështjen e detit me Greqinë. Rama tha se nga Italia dhe Egjipti, në...

Paralajmërimi i frikshëm i Trump: Po ndalojmë vrasjet masive mes Kosovës dhe Serbisë

Presidenti i ShBA-ve, Donald Trump në një kampanjë në Karolinën Veriore tha se ai mund të jetë i i kualifikuar për ta fituar çmimin...