21.8 C
Pristina
Wednesday, June 19, 2024

Pas Ukrainës, Zelensky zbulon planet sekrete ruse për shkatërrimin e këtij shteti evropian

- Advertisement -

Volodymyr Zelenskiy tha se Ukraina ka përgjuar planet e shërbimeve sekrete ruse për të shkatërruar Moldavinë.

- Advertisement -

Duke folur me udhëheqësit e Bashkimit Evropian në Bruksel, Zelenskiy tha se së fundi i tha presidentit moldav Maia Sandu për skemën e supozuar, raporton Reuters.

Duke folur përmes një përkthyesi, presidenti tha:

- Advertisement -

E kam informuar se kemi përgjuar planin e shkatërrimit të Moldavisë nga inteligjenca ruse.
Zelenskiy, i cili tha se plani ishte shumë i ngjashëm me atë të hartuar nga Rusia për të marrë kontrollin e Ukrainës, tha se dokumentet tregonin “kush, kur dhe si” plani “do të thyente demokracinë e Moldavisë dhe do të vendoste kontrollin mbi Moldavinë”.

Ai shtoi se nuk e dinte nëse Moska në fund të fundit urdhëroi që plani të zbatohej.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -