13.6 C
Pristina
E premte, 9 Qershor, 2023

Pas 426 ditëve Uuftë, Kievi zbulon numrin e frikshëm të rusëve të eleminuar

- Advertisement -

Të rekomanduara

Autoritetet në Kiev kanë bërë një bilanc të luftës me Rusinë, tashmë që përballja e armatosur ka hyrë në ditën e saj të 426.

Në një përditësim të shifrave të fataliteteve, Ministria ukrainase e Mbrojtjes deklaron se Kremlini ka humbur më shumë se 187 mijë ushtarë që nga nisja e të ashtuquajturit operacion special në shkurtin e vitit të kaluar.

Mes shifrave të publikuara bie në sy dhe bilanci i 24 orëve të fundit, ku sipas ministrisë, kanë humbur jetën 690 ushtarë rusë.

- Advertisement -

Luftimet tashmë janë përqendruar në lindje të Ukrainës, teksa ushtria vendase po përgatitet për një kundërofensivë, që sipas ekspertëve është gati të nisë nga dita në ditë.

“Për mendimin tim do të duhen 3-6 muaj për lirimin e territoreve në lindje të Ukrainës”, u shpreh zëdhënësi i forcave ukrainase, Serhiy Cherevaty. Ai shtoi se gjithçka varet nga armatimi që ushtria do të ketë në dispozicion.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Kosova, “viktimë” e Perëndimit për ta shkëputur Serbinë nga Rusia e Kina

Hezitimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për ta goditur Serbinë pas tensioneve të fundit në...

Më shumë