7.5 C
Pristina
24 Shtator, 2021 - 01:46

Parashuta nuk hapet, ushtari britanik shpëton për mrekulli nga 15 mijë metra lartësi

Ushtari britanik i ka mbijetuar një rënie prej 15,000 metrash pasi u përplas në çatinë e një shtëpie kur parashuta e tij nuk arriti të hapej plotësisht.

Parashutisti po merrte pjesë në një stërvitje më 6 korrik në Kaliforni kur u hodh nga një aeroplan në një ushtrim me hapje të ulët në lartësi të lmadhe i njohur si Halo.

Halo përdoret nga SAS dhe SBS për futje të fshehtë në territorin armiqësor.

Gjatë stërvitjes stërvitore, ushtari hasi në probleme në rënie të lirë dhe humbi kontrollin kur parashuta nuk u hap mbi qiellin e Atascadero.

Ushtari bëri një zbritje të shpejtë drejt tokës dhe u përplas në shtëpinë e një banori lokal rreth 200 milje në veriperëndim të Los Anxhelos.

Dëshmitarët okularë menjëherë telefonuan 911 kur panë që ushtari ra mbi çati.

“Isha në shok”, tha fqinji Rose Martin për KSBY.

“Kështu që unë vrapova për të siguruar që ai ishte mirë dhe e kontrollova dhe sytë e tij ishin të hapur, por nuk isha i sigurt nëse kishte lëndime. Nuk doja që dikush ta lëvizte. ”

Një vrimë e madhe u hap në çatinë me tjegulla të shtëpisë njëkatëshe, ku ushtari ra nëpër papafingo dhe në kuzhinë.

Askush nuk ndodhej në shtëpi në kohën e lncidentit.

Të fundit

Të tjera nga rubrika

Hapësirë reklamuese