fbpx
-0.3 C
Pristina
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Parashikimi për javën e ardhshme- Mot jostabil, reshje, mundësi vërshimesh, borë në zona malore

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Mot jostabil javën në vijim. Priten të reshura shiu dhe erëra jugore. Borë vetëm në zona të larta malore. Mundësi edhe për vërshime lokale. Temperaturat në rritje.

15.01.2023 – Mot jostabil kaplon vendin tonë gjatë javës së tretë të janarit, me depërtime të cikloneve nga rajoni. Kohëpaskohe parashihen të reshura, që do të jenë të shiut, e bore vetëm në vise të larta malore, ngase rrymime të ngrohta ajrore nga Mesdheu rrisin temperaturat ndjeshëm mbi vlera mesatare. Vende-vende do të fryjë edhe erë e fuqishme nga jugperëndimi e juglindja. Gjithashtu shkaku i reshjeve më intenzive në perëndim të vendit, nuk përjashtohen mundësi edhe për vërshime apo përmbytje lokale.

- Advertisement -

Në fundjavë, shfaqen mundësi për depërtime të masave më të ftohta ajore që shndërrojnë reshjet e shiut në të borës.

Me këtë mot më dinamik, me të reshura dhe erëra të theksuara, pritet të vije deri tek një përmirësim i situatës me cilësinë e ajrit, ku indeksi kryesisht do të jetë në vlera të pranueshme dhe të mira.

16.01 – Kryesisht me vransira. Pasdite dhe në mbrëmje me të reshura shiu, që do jenë më intenzive në perëndim të vendit. Viseve malore borë.

17.01 – Kryesisht vranët, me shi dhe erë kohëpaskohe. Më shumë të reshura në perëndim të vendit, viseve të larta malore borë.

- Advertisement -

18.01 – Kryesisht me vransira, herë pas here me shi dhe erë. Në zona të larta malore borë.

19.01 – Kryesisht me vransira dhe shi herë pas here. Ditën priten edhe intervale me diell.

20.01 – Vransira dhe intervale me diell. Pasdite mundësi për riga lokale shiu.

- Advertisement -

Temperaturat do të jenë ndjeshëm më të larta nga vlerat mesatare. Minimalet rriten nga 0C deri në 5C e 7C, ndërsa ato maksimale edhe deri në 12C e 14C.

Do të fryjë mesatarisht e fuqishme dhe e fuqishme 5-15m/s, me hove vende-vende edhe mbi 20m/s (72km/h).

Shtypja atmosferike pëson rënie të thellë nën vlera mesatare.

- Advertisement -

Të fundit

Luftë për të jetuar, 70 orë nën rrënoja, shpëtohet vogëlushi në Turqi, përlot ekipin: Nesër kam shkollë

Historitë njerëzore që zbulohen pas tërmetit në Turqi sa herë që ekipet e shpëtimit arrijnë të nxjerrin një person...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -