fbpx
0.3 C
Pristina
E martë, 31 Janar, 2023

Paralajmëron sizmiologu grek: Shanse të mëdha për një tërmet shumë të fuqishëm në 2023

- Advertisement -

Duhet Lexuar

“Në Greqi, mesatarisht, çdo vit kemi një tërmet me magnitudë 6 ballë të shkallës Rihter ose edhe më të madh. 2022 kaloi pa asnjë tërmet mbi pesë e gjysmë. Kështu që gjasat për të pasur një tërmet të fortë në Greqi me magnitudë 6 dhe pak më të madh në vitin 2023 janë rritur ”, tha profesori i sizmologjisë, Gerasimos Papadopoulos.

Duke folur për ERT-në për tërmetin që tronditi Mytilinin në orët e para të së shtunës, 7 janar, ai theksoi se shanset për të pasur tërmete me magnitudë 6 do të rriten.

Për banorët që kanë dëmtime të vogla në shtëpitë apo vendet e tyre të punës, ai tha se duhet të marrin mendimin dhe këshillën e një inxhinieri.

- Advertisement -

Si shpërndahet tërmeti me magnitudë 6 Rihter

Një tërmet me magnitudë 6R kërkon rreth një mijë e katër pasgoditje për t’u shpërndarë.

Nga ana tjetër, megjithatë, ai tha se “shumë tërmete ndodhin në det dhe nuk kanë efekte negative.”

“Pra , duhet të peshojmë gjithçka dhe të shohim që aktiviteti sizmik në Greqi është shumë i lartë, por në të njëjtën kohë i moderuar, sepse shumë tërmete të forta ndodhin në një mjedis nënujor. Edhe të tjerat zhvillohen në tokë, por larg qendrave të populluara ”, shtoi Papadopoulos, shkruan protothema.

- Advertisement -

Në fund ai rekomandoi “gatishmëri, informacion, trajnim, stërvitje shkollore, plane emergjente nga autoritetet qendrore të mbrojtjes civile. Këto institucione duhet të përmirësohen vazhdimisht duke i ofruar shoqërisë.” /Albeu.com

- Advertisement -

Të fundit

Aksidenti tragjik në SHBA, “e fejuara ka vdekur”, shqiptari shpërthen në Iot në sallën e gjyqit kur mëson Iajmin

Pak ditë më parë një aksident i rëndë i ndodhur në New York i mori jetën një 23 vjeçarje...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -