10.3 C
Pristina
Sunday, February 25, 2024

Paralajmëron shefi i NATO-s: Kjo gjë mund të ndodhë nëse Rusia fiton luftën

- Advertisement -

NATO ka paralajmëruar se performanca ushtarake e Rusisë në Ukrainë mund të përcaktojë nëse Kina do pushtojë apo jo Tajvanin.

- Advertisement -

Shefi i aleancës Jens Stoltenberg deklaroi se një fitore e rusëve mund të inkurajojë Kinën të marrë Tajvanin me forcë.

“Ajo që po ndodh sot në Evropë, nesër mund të ndodhë në Azi”, u shpreh ai, teksa shtoi: “Rezultati i luftës në Ukrainë ndikon në përfundimet që do të nxirren në Pekin. Kjo përfshin Tajvanin”

- Advertisement -

“Nëse Putini arrin atë që dëshiron me Ukrainën duke thyer ligjin ndërkombëtar dhe duke përdorur forcën ushtarake, atëherë është një mesazh për liderët e tjerë autoritarë gjithashtu në Pekin se ata mund të arrijnë atë që duan duke përdorur forcën ushtarake”, tha Stoltenberg.

Qeveria e zgjedhur në mënyrë demokratike në Tajvan ka hedhur vazhdimisht poshtë pretendimet kineze mbi ishullin, me një shumicë dërrmuese të njerëzve që duan që ai të mbetet një vend i pavarur.

- Advertisement -
Lajmet e fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -