22.7 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 13:54

Paralajmërohet rrëzimi i Vuçiq nga pushteti pasi “nuk po kryen punë”

Në vitin 2013, në kohën kur u nënshkrua marrëveshja e Brukselit, Aleksandar Vuçiq “ishte djaloshi që premton”, e sot është “djaloshi që nuk kryen punë”, ka thënë analisti serb Dusan Janjiq, në një intervistë për FoNET duke folur për dialogun Kosovë -Serbi.

Analisti thotë se Vuçiq ende nuk është “përjashtuar si Tadici, por është një pozicion të njëjtë edhe ka edhe pak kohë”.

Janjiq vlerëson se “dyshimet tashmë kanë filluar por ende nuk është vendosur që Vuçiq është “një anije nga e cila duhet ikur”.

Sipas Janjiq, ata që kanë investuar më së shumti në Vuçiqin sikur gjermanët, britanikët dhe amerikanët, tani janë duke i aktivizuar mekanizmat e tyre po e bëjnë “të qartë se ai duhet t’i ndryshojë gjërat ose ata do ta ndërrojnë atë”

Të fundit

10 përqindëshi – rreth 200 milionë euro pritet të tërhiqen nga Trusti

Kryesuesi i Bordit të Trustit, Ruzhdi Morina, ka thënë se me ndryshimin e ligjit për tërheqjen e 10-përqindëshit të kursimeve pensionale pritet që rreth...

Ky fshat humb lidhjen me internetin çdo mëngjes, në të njëjtën orë, prej 18 muajsh

Për 18 muaj, banorët e një fshati në Uells kanë qenë të rrethuar nga misteri pasi çdo mëngjes fshati humbte lidhjen me internetin. Tani...

‘Dëgjo këtu ti ped*rast mu*i’/ Deputetin e shajnë ‘live’ në komision, Rudina Hajdari ‘shtanget’ dhe kafshon buzën

“Dëgjo këtu ti pede*ast m*ti”. Kështu është sharë një nga deputetët e Kuvendit teksa ka qenë duke marrë pjesë në Komisionin për Integrimin Europian ditën...

Paralajmërohet kthimi në tryezë i idesë së shkëmbimit të territoreve

Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ka “vdekur”, por aktualisht është ndalur në BE dhe në Uashington. Kështu kanë vlerësuar analistët...

Të tjera nga rubrika

10 përqindëshi – rreth 200 milionë euro pritet të tërhiqen nga Trusti

Kryesuesi i Bordit të Trustit, Ruzhdi Morina, ka thënë se me ndryshimin e ligjit për tërheqjen e 10-përqindëshit të kursimeve pensionale pritet që rreth...

Ky fshat humb lidhjen me internetin çdo mëngjes, në të njëjtën orë, prej 18 muajsh

Për 18 muaj, banorët e një fshati në Uells kanë qenë të rrethuar nga misteri pasi çdo mëngjes fshati humbte lidhjen me internetin. Tani...

‘Dëgjo këtu ti ped*rast mu*i’/ Deputetin e shajnë ‘live’ në komision, Rudina Hajdari ‘shtanget’ dhe kafshon buzën

“Dëgjo këtu ti pede*ast m*ti”. Kështu është sharë një nga deputetët e Kuvendit teksa ka qenë duke marrë pjesë në Komisionin për Integrimin Europian ditën...

Paralajmërohet kthimi në tryezë i idesë së shkëmbimit të territoreve

Ideja e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë, nuk ka “vdekur”, por aktualisht është ndalur në BE dhe në Uashington. Kështu kanë vlerësuar analistët...