17.6 C
Pristina
E shtunë, 10 Qershor, 2023

Pamje mbresIënëse: Si kanë ndryshuar kufijtë e Europës përgjatë 1000 vjetëve të fundit (Video)

- Advertisement -

Të rekomanduara

Në një video e cila po qarkullon në rrjetet sociale, mund të shihni se si ka ndryshuar harta e Evropës përgjatë 1 mijë viteve të fundit.

Ajo çfarë duket interesante në këtë video është se si kufijtë e Portugalisë janë shfaqur relativisht të pandryshueshëm përgjatë historisë.

- Advertisement -

Ndërkaq, Evropa Perëndimore, përkatësisht Ballkani, ka parandaluar përhapjen e ndikimit të Perandorisë Otomane në tërë Evropën.

Për gjatë 5 shekujve sundim, të Perandorisë Osmane në Evropë, Bullgaria dhe shumë vende të tjera të Evropës arritën që të ruajnë gjuhën, kulturën dhe fenë e tyre.

Për më shumë shihni videon e ndryshimit të kufijve në Evropë.

- Advertisement -
- Advertisement -

Të fundit

Gjenerali amerikan për situatën në veri: Shqetësuese shmangia nga përpjekjet për stabilitet

Gjenerali amerikan Daniel Hokanson, Shef i Byrosë së Gardës kombëtare dhe anëtar i Shefave të Shtabit të përbashkët...

Më shumë