22.7 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 15:34

Pamje apokaliptike që tregojnë përmbytjet në të gjithë Serbinë – evakuime dhe gjendje e jashtëzakonshme në disa komuna

Shiu i madh që ka rënë për disa ditë ka çuar në një rritje të mprehtë të niveleve të ujit dhe rrjedhjeve të lumenjve në Serbi.

Si pasojë, siç shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi, një situatë emergjente është në fuqi në tetë komuna në Serbi.

Madje trafiku ishte ndërprerë në disa rrugë lokale dhe kryesore, dhe ujërat e përmbytjes shkatërruan disa ura.

Sipas “Al Jazeera Balkans”, vetëm në Ljubovija, janë përmbytur rreth 700 shtëpi, dhjetëra familje u evakuuan dhe u shkatërruan tri ura, njëra prej të cilave është në rrugën kryesore.

Veç kësaj, Ibri i fryrë në qendër të Kraljevës arriti edhe nivelin e urës, e cila raportohet se u rrëzua plotësisht.

Hidrologu Dejan Vladikoviç ka thënë për RTS-së se kishte një ngritje të fortë të nivelit të ujit në disa zona ndërkohë që meteorologët presin që reshjet të ndalojnë dhe moti të qetësohet nga e enjtja.

Të fundit

Gjykata Kushtetuese e godet koalicionin qeverisës

​Kushtetuesja hedh poshtë ankesën e Etem Arifit Gjykata Kushtetuese gjatë ditës së sotme i dha një goditje të fortë koalicionit. Gjykata Kushtetuese e ka shpallur të...

Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd

Nga Kimete Berisha Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 'Vijat e...

62 raste të reja me covid-19, vijnë nga këto komuna

85 TË SHËRUAR DHE 62 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...

Të tjera nga rubrika

Gjykata Kushtetuese e godet koalicionin qeverisës

​Kushtetuesja hedh poshtë ankesën e Etem Arifit Gjykata Kushtetuese gjatë ditës së sotme i dha një goditje të fortë koalicionit. Gjykata Kushtetuese e ka shpallur të...

Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd

Nga Kimete Berisha Grenelli, i veshur me bluzë vija-vija, dukej si i burgosuri i Vuçiqit në Beograd. Thënë më saktë, dukej i sapoliruari nga burgu. 'Vijat e...

62 raste të reja me covid-19, vijnë nga këto komuna

85 TË SHËRUAR DHE 62 RASTE ME COVID-19! Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën...

Alarmi për shpërthim në kullën “Eiffel”, gazetari dëshmitar: Një burrë bërtiti ”Allahu Ekber”

Një gazetar dëshmitar ka rrëfyer nga vendi i ngjarjes se çfarë po ndodhte në Paris, ndonëse Policia kishte ngritur alarmin për bo.mbë dhe kishte...