3.7 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 18:07

Operacioni i policisë gjermane në një xhami të Berlinit, reagon Erdogan

- Advertisement -

Presidenti Recep Tayyip Erdogan bëri të ditur se dënon fuqishëm bastisjen nga policia të xhamisë “Mevlana” në kryeqytetin e Gjermanisë, Berlin dhe shtoi: “I shpreh të shkuara komunitetit të xhamisë “Mevlana”.

Në postimin e tij në llogarinë në “Twitter”, Presidenti Erdogan shkroi: “Operacioni policor, i cili u krye ndaj xhamisë “Mevlana” në Berlin gjatë faljes së namazit të mëngjesit, është i qartë se ushqehet nga racizmi dhe urrejtja ndaj islamit, e cila po e afron Evropën me errësirën e Mesjetës. Unë dënoj me forcë këtë operacion të policisë që injoron plotësisht lirinë e besimit.”

“Ne si Turqi jemi të besimit se asnjë arsye nuk mund të krijojë bazë për shkeljen poshtërsisht të një vend adhurimi të shenjtë”, u shpreh Erdogan dhe shtoi se kudo dhe në çfarëdo forme do të vazhdojnë luftën kundër racizmit, ksenofobisë dhe islamofobisë.

“Evropa, e cila është përmendur si djepi i demokracisë, të drejtave dhe lirive të njeriut për vite me radhë, për fat të keq është kthyer në një strukturë që lufton dallimet (ata që janë ndryshe prej saj).”

Në Berlin, duke pretenduar se ishin siguruar ndihma financiare të padrejta për bizneset e vogla të ndikuara nga epidemia e koronavirusit të ri (Covid-19), krahas 4 bizneseve u bastis edhe xhamia në fjalë, raporton TRT.

Në bastisjen e bërë mëngjesin e të mërkurës, ku morën pjesë 150 policë, hyrja në xhami me çizme dhe e shkelja e tapeteve (ku besimtarët falen) dhe kryerja e kërkimeve në vaktin e namazit të mëngjesit në xhaminë “Mevlana”, ishte bërë shkak për reagime.

Të fundit

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....

Rita Ora uron festën e 28 Nëntorit, bën fotografi me këpucë me flamurin shqiptar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 28 Nëntorin me disa fotografi në Instagram, shkruan Express Rozë. Rita ka postuar fotografi me këpucë...

Të tjera nga rubrika

Kurti uron 28 Nëntorin: Uroj që luftëtarët e akuzuar të dalin ballëlartë nga gjyqet fort speciale

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka uruar Ditën e Flamurit, 28 Nëntorin. Me anë të një postimi të gjatë në rrjetin social Facebook, Kurti...

Shqipëria lë shenja në Dubai, Burj Khalifa stoliset me flamurin shqiptar

Burj Khalifa, ndërtesa më e lartë në Dubai është ndriçuar sonte me flamurin shqiptar, në nder të 28 nëntorit. Një lexues ka dërguar një video...

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...