29.8 C
Pristina
Wednesday, August 17, 2022
- Advertisement -

OBSH e shpall emergjencë globale shëndetësore linë e majmunit

Përhapja e lisë së majmunit është shpallur një emergjencë globale shëndetësore nga Organizata Botërore e Shëndetësisë raporton BBC.

Klasifikimi është alarmi më i lartë që mund të lëshojë OBSH dhe pason një rritje të rasteve në mbarë botën.

- Advertisement -

Ai erdhi në fund të takimit të dytë të komitetit të urgjencës të OBSH-së për virusin.

Më shumë se 16,000 raste janë raportuar tani nga 75 vende, tha drejtori i përgjithshëm i OBSH-së Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Ka pasur pesë vdekje deri më tani si rezultat i shpërthimit, shtoi ai.

- Advertisement -

Aktualisht ekzistojnë vetëm dy emergjenca të tjera të tilla shëndetësore – pandemia e koronavirusit dhe përpjekjet e vazhdueshme për të zhdukur polion.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -