12.6 C
Pristina
Friday, September 30, 2022
- Advertisement -

“Nuk ka pasur kurrë shanse,” Ukraina ka rrëzuar rreth 55 avionë Iuftarakë të Rusisë

Mbrojtja ajrore e Ukrainës ka rrëzuar rreth 55 avionë Iuftarakë rusë që nga fillimi i Iuftës.

Lajmin e bëri të ditur të hënën komandanti i Forcave Ajrore të SHBA në Evropë, duke shtuar se Rusia nuk ka qenë kurrë në gjendje të vendosë epërsi ajrore mbi Ukrainën.

- Advertisement -

Rusia ishte mirë në dijeni të mbrojtjes ajrore të Ukrainës, tha gjenerali James Hecker në Konferencën Ajrore, Hapësirë ​​dhe Kibernetike në Uashington, DC, por sulmet fillestare të Rusisë në fund të shkurtit nuk arritën t’i shkatërronin ato mbrojtje, si raketat tokë-ajër.

Si rezultat, pas gjashtë muajve të Iuftës, avionët rusë rrallë fluturojnë thellë në Ukrainë dhe në vend të kësaj po gjuajnë raketa me rreze të gjatë.

“Kur ata u përpoqën të merrnin Iuftëtarët dhe avionët e tyre brenda atyre zonave të angazhimit me raketa [ukrainase], ata u qëlluan”, tha Hecker. “Rreth 55 avionë Iuftarakë rusë janë rrëzuar nga mbrojtja e integruar ajrore dhe raketore për Ukrainën”.

- Advertisement -

Të hënën, Ministria Britanike e Mbrojtjes tha se Rusia kishte humbur 55 avionë Iuftarakë që nga fillimi i Iuftës, duke përfshirë katër që ishin “me shumë gjasa” të humbur në 10 ditët e fundit.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -