11.3 C
Pristina
28 Nëntor, 2020 - 17:39

Nuk e besoj që ka bir nëne që e nënshkruan “kompromisin” që s’është kah e hjek nga goja Z. Lajçak!

- Advertisement -

Nga Fadil Maloku

Kompromisi” i Brukselit, është shumë i rrezikshëm për shtetësinë e Kosovës.

1. Nëse me “kompromis të dhimbshëm” që po e përdorë Lajçaku, nënkuptojmë ndryshimet kushtetuese në Serbi( ku ajo nga Prembulla e saj duhet ta hjek gravitimin e termit Kosovë në përbërje të Serbisë) dhe në Kosovë (ku ajo do ta suspendonte mendimin e Gjykatës Kushtetuese për 23 shkelje ligjore që i kishte shkaktuar nënshkrimi i Isa Mustafës, në Bruksel në vitin 2015), atëherë Kosova duhet t’i thotë JO tē madhe kësaj forme dhe përmbajtje “kompromisi”! Nuk besoj,që ka bir nëne në skenën aktuale politike të Kosovës (përveq, Listës “Srpska natyrisht!) që më GUXON me bë kësi lloj “kompromisi” (lexo, shlirë; TRATHËTIE)

2. Boll kemi bë “kompromise”; 3% të serbëve të Kosovës, kontrollojnē apo menagjojnë DE FACTO 9 Komuna apo 25%_30% të teritorrit; 3% të serbëve të Kosovës, e kanë DE FACTO të drejtën e “vetos”, ku as edhe një presje e vetme e Kushtetutës nuk mund të ndryshohet, pa e bë aminin (paramendoni; Lista “Srpska”, në fakt Qeveria e Serbisë?!); 3% tē serbëve të Kosovës, DE FACTO DHE DE JURE, barazuar me 93% shqiptar (kanë; zv.kryeministër;zv.kryetar Kuvendi; zv.komandant policie;zv…Pra, janë superdiskriminuar si asnjë pakicë nē rajon e nē kontinent!?;

3. Tash nëse bēhet “kompromisi” i Lajçakut, pra ndryshohet Kushtetuta e Kosovës, atëherë; Serbia me 3% serb të Kosovës, do ta kontrollonte edhe DE JURE përmes Zajednicës 25%-30% të teritorrit; Serbia përmes “kalit të Trojes” (Lista “Srpska”) me implementimin e Asociacionit, edhe DE JURE do mvishej me petkun e autonomisē qē do kishte njē; Kuvend (vetanak të 9 komunave aktuale qē edhe janë si facte juridike); një Polici (puro serbe që do e mbroj dhe do e zhvilloj këtë krijesë vdekjeprurëse për shtetësinë e shpallur më 2008); një Gjyqësi (autonome fillimisht, por, më vonē identike me ate të Serbisē); një sistem unik të Arsimimit; një Buxhet (që do grumbullohej nga nëntë Komunat që tash edhe DE JURE do ta kishte një “hambar” të vetëm);…

Të fundit

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....

Rita Ora uron festën e 28 Nëntorit, bën fotografi me këpucë me flamurin shqiptar

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Rita Ora ka uruar 28 Nëntorin me disa fotografi në Instagram, shkruan Express Rozë. Rita ka postuar fotografi me këpucë...

Ish-Kryeministri nuk flet me Ministrin e Brendshëm, u takuan sot në sheshin e Podujevës

Festa e 28 Nëntorit e gjeti në heshtje zgjedhore Llapin e Zahir Pajazitit. Megjithatë, në Ditën e Flamurit busti i tij u vizitua nga...

Serbia i pranoi dhuratë 11 tanke nga Rusia, Vuçiq thotë se kështu po ruajnë ‘neutralitetin ushtarak’

Në kazermën ushtarake të ushtrisë serbe në Nish sot u prezantuan dhjetë tanket e para të donacionit prej 30 sosh që Rusia i ka...

Të tjera nga rubrika

Në ditën e Festës Kombëtare të popullit shqiptar, Vuçiq vendos tanket ruse pranë kufirit me Kosovën

Ditën e sotme Shqipëria feston Ditën e Pavarësisë dhe për këtë nuk kanë munguar ceremonitë dhe organizimet e ndryshme, edhe pse të kufizuara për...

Ishin tmerr për turqit – Gjergj Kastrioti Skënderbeut dhe Janosh Huniadi bashkohen në Prizren

Në oborrin e Katedralës ” Zonja Ndihmëtare” në Prizren, në organizim të Kishës Katolike dhe Ambasadës së Hungarisë në Kosovë, është vendosur busti i...

Ministria e Arsimit e ka të caktuar të hënën pushim, SBAShK-u thotë se s’përfillin vendimin e Kryeministrit

Ligji për Festat Zyrtare në Kosovë dhe kalendari për vitin shkollor 2020/2021 i Ministrisë së Arsimit dhe Shkencës janë në konflikt. Përderisa i pari...

Vaksina anti -Covid: Vullnetarët tregojnë për efektet anësore pas vaksinimit

Moderna dhe Pfizer sollën shpresa për afrimin fundit të pandemisë së koronavirusit, pasi njoftuan se vaksinat e tyre ishin përkatësisht 94.5 dhe 95% efektive....