19.2 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 18:24

Novavax njofton se vaksina e re është e sigurt dhe po krijon antitrupa te të infektuarit me coronavirus

Një kompani e tjetër amerikane ka publikuar rezultatet e studimit që tregojnë se vaksina e saj kundër coronavirusit është e sigurt dhe krijon imunitet në trupat e njerëzve.

Novavax, Inc. publikoi të dhënat e Fazës I-rë nga 131 vullnetarë që tregojnë se pas dy dozave të vaksinës, pjesëmarrësit zhvilluan antitrupa neutralizues katër herë më më shumë se sa mesatarja që zhvillon trupi i njeriut pasi kishte marrë veten nga COVID-19, raporton CNN.

Vaksina – ilustrim

Antitrupat neutralizues luftojnë virusin që shkakton COVID-19. “Kjo është mirë. Kjo është vërtet inkurajuese”, tha presidenti i Novavax, Dr. Gregory Glenn, transmeton kosovaime.tv

Vaksina rezultoi edhe në krijimin e qelizës T, një lloj qelize imune, sipas një analize te 16 vullnetarët e zgjedhur rastësisht, thuhet në raport.

Ky i fundit është paraqitur në një ditar mjekësor, por ende nuk është rishikuar nga shkencëtarët jashtë Novavaxit. Pjesëmarrësit e studimit morën dy doza të vaksinës në kohëra të ndryshme.

Ndryshe, Novavax, Moderna, Pfizer, Johnson & Johnson, AstraZeneca dhe GlaxoSmithKline janë disa prej kompanive që po mundohen të zbulojnë vaksinën kundër coronavirusit./Kosova ime

Të fundit

Erdogan kritika të ashpra ndaj Izraelit, përfaqësuesi i këtij vendi largohet nga salla e OKB-së

Ambasadori izraelit në OKB, Gilad Erdan, u largua derisa presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan po mbante një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së...

“Shpërthen” njeriu i afërt i Agim Veliut ndaj Vjosa Osmanit: Bukëpërmbysëse, u shndërrove në kundërshtare!

Zyrtari i Lidhjes Demoraktike të Kosovës, Bajram Gecaj, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, i ka reaguar kryetares aktuale të Kuvendit...

Ishte bërë gati për t’i hedhur në treg 50 mijë euro të falsifikuara, Policia e Kosovës e zë në flagrancë të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prishtinë, nën dyshimin se i njëjti ka falsifikuar para. Këtë e ka bërë të ditur Policia e...

Nuk mund të jetojnë pa njëra tjetrën, po vjen koalicioni LDK-PDK

Në media u publikua lajmi i takimit të Agim Veliut me Sami Lushtakun dhe Adem Grabovcin, nga i cili takim nuk pritet asgjë tjetër,...

Të tjera nga rubrika

Erdogan kritika të ashpra ndaj Izraelit, përfaqësuesi i këtij vendi largohet nga salla e OKB-së

Ambasadori izraelit në OKB, Gilad Erdan, u largua derisa presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan po mbante një fjalim në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së...

“Shpërthen” njeriu i afërt i Agim Veliut ndaj Vjosa Osmanit: Bukëpërmbysëse, u shndërrove në kundërshtare!

Zyrtari i Lidhjes Demoraktike të Kosovës, Bajram Gecaj, përmes një shkrimi në llogarinë e tij në Facebook, i ka reaguar kryetares aktuale të Kuvendit...

Ishte bërë gati për t’i hedhur në treg 50 mijë euro të falsifikuara, Policia e Kosovës e zë në flagrancë të dyshuarin

Policia e Kosovës ka arrestuar një person në Prishtinë, nën dyshimin se i njëjti ka falsifikuar para. Këtë e ka bërë të ditur Policia e...

Nuk mund të jetojnë pa njëra tjetrën, po vjen koalicioni LDK-PDK

Në media u publikua lajmi i takimit të Agim Veliut me Sami Lushtakun dhe Adem Grabovcin, nga i cili takim nuk pritet asgjë tjetër,...