fbpx
-4.2 C
Pristina
E hënë, 6 Shkurt, 2023

Njohja e Kosovës nga Serbia, Janjiq: Vuçiq s’është i çmendur, s’mund të dalë kundër botës

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Analisti serb Dusan Janjiq thotë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq do të jetë i detyruar ta njohë pavarësinë e Kosovës, pasi nuk mund të dalë kundër të gjithëve.

Ai është president, është politikan, do të luajë lojën e tij, por nuk është i çmendur. Nuk do të shkojë kundër botës, kundër NATO-s dhe BE-së. Këto janë mundësi për Serbinë”, ka thënë Janjiq kur është pyetur nëse njohja e Kosovës nga Serbia mund të ndodh përderisa Vuçiq është në pushtet.

Janjiç u shpreh se Serbia duhet të pranojë realitetin dhe realiteti është që Kosova është nën pushtetin e Prishtinës.

- Advertisement -

Më e rëndësishmja është të harmonizosh qëndrimet e të dyja palëve, për një integrim evropian dhe euroatlantik. Vuçiç është president, politikan, do luajë lojën e tij, por nuk është i çmendur. Ai nuk do të shkojë kundër botës, NATO-s dhe BE-së. Këto janë mundësitë për Serbinë”, u shpreh analisti serb për Euronews Albania.

- Advertisement -

Të fundit

Si u përhap vala sizmike në të gjithë Evropën pas tërmetit katastrofik në Turqi?

Një tërmet me magnitudë 7.8 të shkallës Rihter goditi Turqinë jugore herët në mëngjes dhe raportet fillestare treguan se...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -