17.1 C
Pristina
Wednesday, June 29, 2022

Një marrëdhënie e veçantë mes Vuçiqit dhe Erdoganit: Presidenti turk së shpejti do të vizitojë Serbinë

Autokrati serb Aleksandar Vuçiq bëri betimin në Parlamentin serb në fund të majit dhe autokrati turk Rexhep Tajip Erdogan do të bëjë vizitën e tij të parë zyrtare në nivelin më të lartë. Përgatitjet për vizitën u njoftuan të enjten nga ministri i Jashtëm turk Mevlüt Vuavuşoğlu, i cili përcolli përshëndetjet e Erdoganit në takimin me Vuçiqin në presidencën serbe dhe falënderoi Serbinë për rolin e rëndësishëm rajonal.

“Ju jeni duke bërë një punë të madhe për vendin tuaj dhe për të gjithë rajonin”, i tha ai Cavusoglu Vuçiqit.

Temat e bisedës mes dy presidentëve do të jenë situata në botë dhe rajon, bashkëpunimi që Turqia njeh në nismën “Ballkani i Hapur”, situata në Bosnje dhe Hercegovinë, por edhe marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve, të cilat janë në kulmin e tyre.

MARRËDHËNIET MË TË MIRA ME SERBINË

Turqia është e vendosur të mbajë marrëdhëniet më të mira me Serbinë, shtoi Çavusoglu.

“Marrëdhëniet ekonomike, të cilat janë në rritje, janë shumë të rëndësishme. Presidenti Erdogan tha se qëllimi është që këto marrëdhënie të arrijnë në pesë miliardë dollarë. Ne besojmë se këtë do ta arrijmë këtë vit dhe tashmë e kemi tejkaluar qëllimin e vendosur”, tha Çavusoglu.

- Advertisement -

Sipas tij, falë Qeverisë së Serbisë dhe mbështetjes së presidentit Vuçiq, investimet turke në Serbi janë rritur nga një milion në 300 milionë për 10 vjet. Ai po ashtu është shprehur i kënaqur me rritjen e numrit të turistëve nga të dyja palët dhe ka thënë se këtë vit në Turqi priten mbi 300 mijë turistë nga Serbia. Duke deklaruar se është aktuale edhe udhëtimi me letërnjoftim nga një vend në tjetrin, Çavushoglu thekson se Serbia do të jetë vendi i gjashtë me të cilin Turqia ka një marrëveshje të tillë dhe i vetmi me të cilin nuk kufizohet.

Sekretari shtetëror i Ministrisë së Punëve të Jashtme Nemanja Staroviq deklaroi se është duke u dakorduar intensivisht për datën e vizitës së autokratit turk Rexhep Tajip Erdogan në Serbi, duke theksuar se kjo “vizitë shumë shpejt” do të jetë shumë e rëndësishme.

“Nuk mund të zbuloj tani se cilat janë datat, natyrisht, në javët e ardhshme, dhe nëse ato plane realizohen dhe ka të gjitha shanset që ai ta bëjë, Rexhep Tajip Erdogan mund të jetë kreu i parë i huaj i shtetit që do të vizitojë Beogradin në mandati i dytë presidencial i presidentit Vuçiq”, tha Staroviq.

- Advertisement -

Ai vuri në dukje se interesat në marrëdhëniet mes dy vendeve janë të padiskutueshme, por është e rëndësishme edhe një marrëdhënie e veçantë besimi mes dy presidentëve.

“Vizita e Erdoganit sigurisht që do të jetë një mundësi e mirë për të diskutuar çështjet globale politike dhe të sigurisë, duke pasur parasysh se Turqia është shumë e angazhuar në procesin e kërkimit të një zgjidhjeje paqeje midis Rusisë dhe Ukrainës dhe se këtu bien dakord qëndrimet tona, sepse ne jemi gjithashtu të përkushtuar për arritjen e një zgjidhjeje paqësore”, përfundon Staroviq.

Të fundit
Lajme të lidhura