15.6 C
Pristina
23 Shtator, 2020 - 01:13

Një familje nga Peja e kaloi natën nën qiell të hapur para Komunës, zgjidhje i bën një qytetar

Në një dyshek të shtruar para hyrjes së Administratës Komunale të Pejës kanë qëndruar natën e kaluar katër anëtarët e familjes Alidemaj.

Çifti Alidemaj me dy fëmijët e tyre mbetën në rrugë, në pamundësi që të paguajnë shpenzimet e banimit në shtëpinë private ku qëndruan me qira.

Siç tregon Kujtim Alidemaj, pronari i shtëpisë i ka nxjerrë nga aty me arsyetimin se do ta shesë shtëpinë, e pasi nuk kishin se ku të qëndronin, u drejtuan për zgjidhje tek Komuna, raporton KOHA.

Por as të martën e as të mërkurën askush nga Komuna nuk është interesuar për këtë familje, e as kryetari Muhaxheri, të cilin Alidemaj thotë se e njeh nga fëmijëria.

Për fatin e kësaj familjeje KOHA ka tentuar ta kontaktojë kryetarin e Pejës, Gazmend Muhaxheri, por ai nuk ka pranuar të flasë, sikurse që nuk pranoi të flasë as nënkryetari i kësaj komune, Fatmir Asllani.

Për dallim nga drejtuesit e Komunës, me këtë familje të mërkurën u morën zyrtarë të Stacionit Policor të Pejës, që kontaktuan Qendrën për Punë Sociale, punëtorët e së cilës ndërkohë edhe u takuan me familjen për të shqyrtuar rastin e tyre.

Derisa institucionet mbetën duke e shqyrtuar rastin e familjes, zgjidhja erdhi nga një qytetar i Pejës që, siç tha kryefamiljari Alidemaj, i ka treguar se do t’ua sigurojë strehimin falas, derisa kërkesa e tij ishte që të mos i bëhej publik identiteti.

Të fundit

CIA paralajmëron Putinin: Ti dhe të fuqishmit tuaj…

Gazeta amerikane “Washington Post” shprehet në raportin e ri se CIA vlerësoi se presidenti rus dhe ndihmësit e tij ishin të njohur për ndërhyrjen...

Dje lojtare e shkëlqyer në Kosovë dhe rajon, sot pastruese!

Ish-futbollistja e shkëlqyer dhe ish-kapitenia e reprezentacionit të Maqedonisë në futboll për femra, Shyret Brahimi nga Çairi i Shkupit, anëtare e dikurshme e KFF...

Deklarohen nga Policia për vrasjen në Prizren: Sonte ishte hera e dytë që i dyshuari tentoi të vriste dikë

Nga Policia Rajonale në Prizren në një lidhje direkte kanë dhënë detaje lidhur me vdekjen e një të dyshuari gjatë shkëmbimit të zjarrit në...

“Do t’i marrim 50% bashkë me Vjosa Osmanin”

Kurti për zgjedhjet: Do t’i marrim 50% bashkë me Vjosa Osmanin Kryetari i LVVV-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në DESKU të KTV-së është...

Të tjera nga rubrika

CIA paralajmëron Putinin: Ti dhe të fuqishmit tuaj…

Gazeta amerikane “Washington Post” shprehet në raportin e ri se CIA vlerësoi se presidenti rus dhe ndihmësit e tij ishin të njohur për ndërhyrjen...

Dje lojtare e shkëlqyer në Kosovë dhe rajon, sot pastruese!

Ish-futbollistja e shkëlqyer dhe ish-kapitenia e reprezentacionit të Maqedonisë në futboll për femra, Shyret Brahimi nga Çairi i Shkupit, anëtare e dikurshme e KFF...

Deklarohen nga Policia për vrasjen në Prizren: Sonte ishte hera e dytë që i dyshuari tentoi të vriste dikë

Nga Policia Rajonale në Prizren në një lidhje direkte kanë dhënë detaje lidhur me vdekjen e një të dyshuari gjatë shkëmbimit të zjarrit në...

“Do t’i marrim 50% bashkë me Vjosa Osmanin”

Kurti për zgjedhjet: Do t’i marrim 50% bashkë me Vjosa Osmanin Kryetari i LVVV-së dhe ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në DESKU të KTV-së është...