fbpx
-0.6 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

“Një botë shqiptar” – momenti kur Vuçiqit i humbi durimi, mori një paralajmërim nga ShBA-ja

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Profesori i mirënjohur amerikan Edward P. Joseph është sulmuar ashpër nga presidenti serb Aleksandër Vuçiq.

Vuçiq, në një paraqitje televizive në TV Prva, ka ofenduar Jospehin të cilin e ka quajtur një “botë shqiptar” dhe një “plak” që merr shumë para shqiptare.

- Advertisement -

“Unë nuk i shmangem të them të vërtetës dhe e gjithë kjo e shqetëson atë [Edward Josephin]”, kishte thënë Vuçiq.

Për këtë deklaratë të presidentit të Serbisë ka reaguar edhe Byroja për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike e Departamentit të Shtetit.

Taktikat e pista, të tilla si ato të përdorura kundër Edward Joseph, nuk kanë vend në shoqëritë demokratike, thuhej në një reagim të Departamentit të Shtetit.

“Zërat e pavarur dhe organizatat e shoqërisë civile promovojnë llogaridhënien dhe transparencën. I vlerësojmë ata që po ndërtojnë një shoqëri të paqes në Ballkanin Perëndimor”, shkruhet në postimin e tyre në Twitter me një foto të të dërguarit special të Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor Gabriel Escobar dhe Edward Joseph.

- Advertisement -

Të fundit

Në vend të Amerikës, po zgjedhim Rusinë

Nga Viktor Buzhala Jo, kundërshtimi i Amerikës nuk është mbrojtje e sovranitetit. Na, tu e kondërshtu Amerikën po kujtojmë që...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -