-4 C
Pristina
17 Janar, 2021 - 19:49

Nevojitet vetëm një kod: Kështu mund ta kontrolloni në iPhonin tuaj nëse keni garanci ende nga Apple

Kur blini një iPhone në Apple, telefoni juaj vjen me një garanci që mbulon riparimin e pjesëve harduerike për një vit, si dhe mbështetje telefonike falas përmes telefonit për 90 ditë, transmeton Gazeta Metro.

Mirëpo, ju mund të mos e mbani mend datën kur e keni blerë atë telefon dhe të mos e dini, nëse është ende nën garanci.

- Advertisement -

Për të zgjidhur këtë problem, Apple ofron një mundësi të thjeshtë, që ta zbuloni brenda disa hapave të thjeshtë.
Si ta kuptoni nëse telefoni juaj është nën garanci

1. Hyni në Settings të aplikacionit

2. Klikoni në General

3. Shtypni About. Në këtë opsion, që ndodhet në rreshtin e tretë, do të shihni numrin serik të vendosur aty.

4. Duhet ta shtypni dhe ta mbani gishtin, në numrin serik.

5. Sapo të jetë shfaqur “Copy”, klikoni lehtë në të dhe kopjojeni shifrën.

6. Hapeni shfletuesin e juaj të preferuar dhe shkoni te ueb-faqja e Apple, që tregon lidhur me garancinë.

7. Duhet të klikoni në kutinë, ku kërkohet të vëni numrin serik të telefonit tuaj.

Të fundit

Të tjera nga rubrika