3.3 C
Pristina
E diel, 27 Nëntor, 2022
- Advertisement -

Neurokirurgia e vetme kosovare punësohet në spital shtetëror në Gjermani

Suksesi i shqiptarëve në fusha të ndryshme është prezent nëpër të gjitha vendet e botës.

Një nga historitë e suksesit është edhe Fortesa Bytyqi, e cila u bë specialistja e parë e neurokirurgjisë në një qendër të madhe spitalore në Gjermani.

- Advertisement -

Ajo për Sinjalin ka rrëfyer historinë e saj, duke thënë se studimet për Mjekësi i ka përfunduar në vitin 2014 në Universitetin e Prishtinës, për të vazhduar më pas me mësimet për e gjuhës gjermane.

“Menjëherë pas studimeve kam fillu me mësu gjuhën gjermane dhe kam apliku në spitale në Gjermani për me fillu specializimin”, tha ajo.

Tutje rrëfen se pak muaj pas përfundimit të studimeve bazë, ajo ka arritur që të sigurojë një vend pune si specializante dhe brenda një kohe të shkurtër ka përfunduar edhe provimin për licensën e punës në Gjermani.

- Advertisement -
Të fundit
- Advertisement -
Lajme të lidhura
- Advertisement -