fbpx
-0.6 C
Pristina
E hënë, 30 Janar, 2023

Nëse veç një ushtar serb hyn në Kosovë, nënkupton Iuftë në Ballkan

- Advertisement -

Duhet Lexuar

Analisti dhe veprimtari Uk Lushi ka komentuar deklaratat e papranueshme nxitëse e kërcënuese të Petar Petkoviqit dhënë gjatë mbrëmjes së sontme.

Ai është shprehur se nëse veç një ushtar serb hyn në Kosovë, atëherë sipas tij “kjo do të nënkuptojë luftë në Ballkan përsëri.”

- Advertisement -

Petkoviq u shpreh se 1000 trupa serbe të sigurisë po shqyrtohej që të hynin në Kosovë në bazë të rezolutës 1244.

Lushi ka vazhduar komentin e tij duke thënë se “Maqedonia e Veriut dheShqipëria, të dyja anëtare të NATO-s dhe shtete me popullësi shqiptare, do të përfshihen në momentin e parë që Serbia guxon të bëjë një lëvizje të tillë të çmendur.”

Statusi i plotë:

- Advertisement -

Vjen reagimi i ashpër nga Presidenca pasi Petkoviq kërcënoi Kosovën

Serbia do të konsiderojë dërgimin e 1 mijë forcave të sigurisë në Kosovë, thotë Petkoviç

- Advertisement -

Të fundit

Hill e konsideron Serbinë konstruktive dhe gati për marrëveshjen, pret veprim nga Kosova

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Beograd, Christopher Hill ka thënë se Serbia është gati për t’u...
- Advertisement -

Më shumë

- Advertisement -